رنگ اکریلیک؛ ویژگی ها و مزایا و معایب رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک؛ نقاشی اکریلیک چه مزایا و معایبی دارد؟!

رنگ اکریلیک؛ نقاشی اکریلیک چه مزایا و معایبی دارد؟!


رنگ اکریلیک از رنگ های نسبتاً جدید موجود در بازار است که به دلیل مزایای زیادی که نسبت به سایر رنگ های سنتی موجود در بازار دارد، به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرده و جای خود رو در بازار پیدا کرده است. رنگ های سنتی و قدیمی مثل پلاستیک و رنگ روغن ساختمانی، هر کدوم با وجود مزایایی که دارند، معایب زیادی هم دارند که باعث شده مشتریان به سمت رنگ های جدید و کم عیب تری مثل اکریلیک رو بیارند.

در این مطلب میخواهیم در مورد رنگ اکریلیک با شما صحبت کنیم. ابتدا در مورد ویژگی ها و برتری هایی که رنگ اکریلیک نسبت به رنگ روغن و پلاستیک داره صحبت کرده و سپس کاربرد و انواع رنگ های اکریلیک و مزایا و معایب رنگ اکریلیک رو بررسی میکنیم و در نهایت نکاتی در مورد خرید و شرایط نگهداری رنگ اکریلیک بهتون میگیم. امیدواریم براتون مفید باشه.

رنگ اکلریلیک- مزایا
رنگ اکلریلیک- مزایا

رنگ اکریلیک چیست و چرا این همه طرفدار داره؟!

رنگ اکریلیک یک رنگ پایه آب است که دارای تکنولوژی تولید جدید و نوین می باشد. یکی از دلایل محبوب بودن نقاشی اکریلیک همینه که این رنگ پایه آب هست! حالا شاید بپرسین که رنگ پایه آب یعنی چی؟!

بصورت خلاصه یعنی این رنگ با آب رقیق میشه مثل رنگ پلاستیک! در واقع حلال رنگ اکریلیک آب هست.

اما خب این چه مزیتی داره که باعث محبوبیت این رنگ شده؟! الان میگم بهتون:

رنگ های پایه آب از نظر زیست محیطی بسیار با محیط سازگارند! آسیبی به محیط زیست نمیزنن و خطری هم برای انسان ندارند و موقع اجرا بی بو هستند. در صورتیکه، رنگ های پایه حلال مثل رنگ روغن، موقع اجرا دارای بوی بسیار بدی هستند که از نظر سلامتی برای ما مناسب نبوده و آسیب زا هستند.

نقاشی دیوار 2
نقاشی دیوار 2

همون طوری که گفتیم رنگ اکریلیک مثل رنگ پلاستیک، پایه آب بوده و با آب رقیق میشه. اما این موضوع یه ایراد هم داره که باعث میشه کاربرد رنگ پلاستیک امروزه خیلی کم بشه. این ایراد چیزی نیست جز: ضد آب نبودن این رنگ ها.

یعنی سطوحی که دارای رنگ پلاستیک هستند، قابل شستشو نبوده و در صورت شستشو، رنگ از روی سطح شسته و پاک میشه! اما….

رنگ های اکریلیک با وجود اینکه با آب حل میشن، بعد از خشک شدن به راحتی با آب شسته شده و حالت ضد آب به خود میگیرن! جالبه!!!

البته رنگ های اکریلیک مانند رنگ های روغنی به صورت 100 درصد قابل شستشو نیستند اما میتونیم بگیم تا حد 90 درصد ضد آب و قابل شستشو هستند. در کل برای تمیز کردن دیوارهایی که با رنگ اکریلیک رنگ شده اند، دردسری ندارین به شرطی که نخواهید با شلنگ آب اون ها رو بشویید! همچنین میتونین در محیط های مرطوب هم از رنگ های اکریلیک استفاده کنید و نگرانی از بابت پاک شدن رنگ نداشته باشید.

نقاشی دیوار اکریلیک 3
نقاشی دیوار اکریلیک 3

رنگ های اکریلیک تنوع زیادی دارند و به دلیل اینکه غلظتشون بالاست، میتونن برای ایجاد پوشش بافت استفاده بشوند! همچنین میتونن روی تمام سطوح بکار برن و به علت اینکه انعطاف بالایی دارن، سخت تر از رنگ های روغنی ترک خورده و عمر مفید بالاتری دارن.

گفتیم که رنگ اکریلیک برای رقیق شدن نیاز به حلال های نفتی نداره و با آب رقیق میشه. بنابراین بوی نامطبوعی هنگام کار با رنگ اکریلیک احساس نمی کنید. همچنین برای محیط زیست اصلاً آسیبی نداره. برخلاف رنگ های روغنی که باید با حلال های نفتی رقیق بشن. بعلاوه رنگ های روغنی پروسه رنگ آمیزی بسیار پیچیده ای دارند و این کار، زمان زیادی از شما و نقاش میگیره. درحالیکه رنگ های اکریلیک اینطور نیستند و کار با اون ها بسیار آسان تر از رنگ های روغنی هست. یک مزیت دیگری که رنگ اکریلیک نسبت به سایر رنگ ها داره اینه که در برابر نور دچار تغییر رنگ نمیشه!

نقاشی دیوار و بتونه کاری
نقاشی دیوار و بتونه کاری

بعلاوه رنگ اکریلیک خیلی زود خشک شده و باعث میشه پروسه انجام رنگ و رنگ آمیزی مدت کمی زمان برده و در نهایت برای شما از نظر زمانی بسیار به صرفه ست.

نکته: موردی که باید بهش توجه کنین اینه که این رنگ ها با وجود اینکه با آب رقیق میشن و به زودی هم خشک میشن، ولی بعد از خشک شدن اصلا پاک نمیشن پس اگر هنگام رنگ آمیزی رنگی روی جایی بریزه، باید بلافاصله اون رو پاک کنین تا خشک نشه چون بعد از خشک شدن، رنگ پاک نمیشه!

رنگ وکتور
رنگ وکتور

کاربرد رنگ اکریلیک

رنگ های اکریلیک قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح رو دارند. فرقی نمیکنه این سطوح گچی باشن یا بتنی یا آجری! همچنین میتونین برروی سطوح داخلی و خارجی هم از رنگ های اکریلیک استفاده کنین. یعنی رنگ های اکریلیک قابلیت استفاده به عنوان نمای ساختمان رو هم دارند. رنگ های اکریلیک دارای نوع ضد زنگ هم هستند که برای سطوح فلزی استفاده میشن.

رنگ کردن چوب
رنگ کردن چوب

انواع پوشش‌های آکریلیک پایه آب ساختمانی

رنگ های اکریلیک دارای 3 نوع هستند.

1. نوع اول مخصوص سطوح داخلی و خارجی ساختمان هست. این رنگ ها بر اساس پرایمری که دارن میتونن کاملا خاصیت ضد آبی داشت باشن یا اینکه از پرایمر های ضعیف تر برای اون ها استفاده بشه و به صورت صددرصد ضد آب نباشن.

2. نوع دوم رنگ های اکریلیک از نوع ضد زنگ مخصوص سطوح فلزی است. این رنگ ها هم مانند سایر رنگ های اکریلیک پایه آب بوده و برای محیط زیست ضرری ندارند. همچنین این رنگ ها ضد خوردگی بوده و مانع زنگ زدن و خورده شدن فلزاتی که به صورت مداوم در تماس مستقیم با آب هستند، می شوند.

نرده فلزی 6
نرده فلزی 6

3. نوع سوم رنگ های اکریلیک مخصوص سطوح و مصنوعات چوبی هستند. این رنگ ها هم مانند رنگ های ضد زنگ و رنگ های دیواری، برپایه آب بوده و دوستدار محیط زیست هستند. اما این رنگ چکار میکنه؟! در مقابل شرایط جوی مختلف از قبیل هوای آفتابی و علی الخصوص رطوبت و بارندگی از چوب محافظت میکنه! پس هم برای سطوح چوبی داخلی و هم خارجی قابل استفاده است.

مزایا و معایب رنگ اکریلیک

برای خرید و استفاده از هر چیزی، خوبه که مزایا و معایب اون رو به طور کامل بررسی کنیم. فرقی نداره که رنگ ساختمان باشه یا لباس یا هرچیز دیگه. در مورد نقاشی میتونیم به  قیمت نقاشی ساختمان یا ویژگی های مثبت و منفیش به عنوان نکات مهم انتخب رنگ نگاه کنیم. در این صورت میتونیم با چشمانی باز انتخاب کنیم و باتوجه به کاربردی که درنظر داریم، بهترین انتخاب رو انجام بدیم. پس بریم و مزایا و معایب رنگ اکریلیک رو بررسی کنیم.

رنگ نقاشی ساختمان- خاکستری
رنگ نقاشی ساختمان- خاکستری

مزایای رنگ اکریلیک

1-رنگ اکریلیک بوی بسیار کمی داره.

دلیلش هم اینه که این رنگ پایه آب بوده و برای حل شدن رنگ اکریلیک نیاز به استفاده از حلال های رقیق کننده یا تینر نداره. این مسأله یکی از مهمترین مزیت های رنگ اکریلیک به رنگ روغن است. بویی که هنگام کار با رنگ روغن در فضا وجود داره، بسیار برای سلامتی مضر بوده و آسیب زیادی به ریه و اندام های داخلی بدن وارد میکنه.

2-سرعت خشک شدن رنگ اکریلیک بالاست.

مزیت سرعت خشک شدن بالا اینه که در مدت زمان کمتری میتونید سطح بیشتری رو رنگ آمیزی کنید. در نتیجه کار شما زودتر به پایان رسیده و آماده تحویل میشه.

3- رنگ اکریلیک قابلیت پوشش دهی بالایی داره.

در این صورت میتونین با مقدار حجم کمتر نسبت به رنگ روغن، سطح بیشتری رو میتونین رنگ بزنین. یعنی هزینه شما کاهش پیدا میکنه چون نیاز به حجم کمتر رنگ دارید. برای آشنایی بیشتر با هزینه رنگ اکریلیک مطلب قیمت رنگ اکریلیک رو بخونید.

رنگ و نقاشی قرمز
رنگ و نقاشی قرمز

4- رنگ اکریلیک رو میتونین برروی هر سطحی اجرا کنین.

اینجوری برای اجرای رنگ اکریلیک محدودیتی ندارید. مثلاً برروی فلزات، رنگ پلاستیک خوب اجرا نمیشه ولی از رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی فلزات هم میشه استفاده کرد.

5-رنگ اکریلیک قابلیت شستشو داره

البته در این مورد به مقدار زیادی به زیرسازی رنگ اکریلیک هم بستگی داره. رنگ اکریلیک بازیرسازی پلاستیک زیاد قابل شستشو نیست ولی رنگ اکریلیک با زیر سازی پرایمر مخصوص و یا رنگ روغن، قابل شستشو هستند. این رنگ به دلیل مقاومت خوبی که در برابر رطوبت داره، میتونه به عنوان لایه محافظ در سطوحی که احتمال نفوذ آب به لایه های زیرین اون ها وجود داره، استفاده بشه. این مقاومت به آب نسبت به رنگ روغن کمتره. این رنگ قبل از اینکه خشک بشه با آب پاک میشه اما به محض خشک شدن، با آب پاک نمیشه.

6-ترمیم رنگ اکریلیک بسیار آسون بوده و دردسری برای شما نداره.

برخی از پوشش های دیواری نظیر کاغذ دیواری قابلیت ترمیم پایینی دارند اما رنگ اکریلیک قابلیت ترمیم خوب و مناسبی داره و نیاز نیست در صورت خراب شدن رنگ برروی یک قسمت کوچکی از دیوار، کل دیوار رو رنگ آمیزی کنین.

10 رنگ و نقاشی ساختمان
10 رنگ و نقاشی ساختمان

7-رنگ های اکریلیک سازگاری بالایی با محیط زیست دارند.

همون طور که گفتیم رنگ اکریلیک پایه آب بوده و برای رقیق کردن اون نیاز به تینر نداریم. پس باعث میشه که سازگاری بالاتری نسبت به رنگ روغن با محیط زیست داشته باشه.

8-رنگ اکریلیک انعطاف پذیری بالایی بعد از اجرا دارد.

انعطاف بالای رنگ باعث میشه که بعد از خشک شدن ترک نخوره و پوسته پوسته نشه.

9-رنگ اکریلیک مقاومت بالایی در برابر اشعه uv و نور خورشید داره.

با این مزیت میتونیم از رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی نمای ساختمان هم استفاده کنیم.

11 رنگ و نقاشی دیوار
11 رنگ و نقاشی دیوار

معایب رنگ اکریلیک دیوار

1-همه رنگ های اکریلیک به صورت صددرصدی قابل شستشو نیستند.

ممکنه تعجب کنید که مگه رنگ اکریلیک رو ما نگفتیم قابلیت شستشو داره؟! پس چرا اینجا میگیم قابلیت شستشو نداره؟! همون طور که قبلا هم گفتیم، قابلیت شستشوی رنگ اکریلیک وابسته به زیرسازی اون هست! یعنی اگر از زیرسازی پلاستیک استفاده کنین قابلیت شستشوی رنگ اکریلیک کاهش پیدا میکنه و اگر از رنگ روغن استفاده کنین، قابلیت شستشوی رنگ اکریلیک بالاست. در این صورت هزینه شما افزایش پیدا میکنه.

2-اجرای رنگ اکریلیک به وسیله قلم مو، باعث افت کیفی کار میشه.

در صورتی که برای اجرای رنگ اکریلیک از قلم مو استفاده بشه، رد قلم مو مشخص بوده باعث افت کیفیت کار نهایی میشه. بنابراین برای رنگ آمیزی رنگ اکریلیک باید از غلتک استفاده بشه و نمیتونین از قلم مو استفاده کنین.

نقاشی ساختمان با غلتک 12
نقاشی ساختمان با غلتک 12

3-رنگ  اکریلیک درخشش کمتری نسبت به رنگ روغن داره.

رنگ های اکریلیک پایه آب بوده و پس از خشک شدن آب، درخشش و شفافیت خودش رو از دست میده. علاوه بر اینکه باعث افت زیبایی کار میشه، تمیز کردن سطوح صیقلی و براق خیلی راحت تر از سطوح کدر و غیر شفافه! البته رنگ‌های اکریلیک در سه دسته‌بندی اکریلیک براق، مات و نیمه براق قرار می‌گیرن که رنگ اکریلیک براق اگرچه بر پایه آب هستش، ولی براق بودن آنها هیچ وقت به رنگ های روغنی نمی‌رسد.

نکات مهم برای خرید رنگ اکریلیک و شرایط نگهداری از رنگ های اکریلیک

1)یکی از مهمترین نکات اینه که رنگ اکریلیک که تهیه میکنید، براساس کاربرد مورد نظرتون باشه. همون طور که گفتیم رنگ اکریلیک انواع مختلف داره و برای رنگ آمیزی نما یا رنگ آمیزی فلزات و … استفاده میشه. پس براساس کاربردتون رنگ  مناسب رو تهیه کنین.

2) نکته بعدی که مهم بوده و انجامش برعهده شماست، اینه که قبل از شروع رنگ آمیزی، حتما دیوار ها و سطح رنگ آمیزی رو تمیز کنین. حواستون باشه سطح فاید کثیفی و چرک و روغن و چربی و … باشه. اگر دیوار خرابی داره، با بتونه برطرف میشه.

3)حتماً در پایان هرمرحله از رنگ آمیزی بذارین تا رنگ  به صورت کامل خشک بشه. به نقاش فشار زیادی وارد نکنین تا کار رو  زودتر تحویل بده. انجام رنگ برروی سطوحی که هنوز رنگش خشک نشده، باعث میشه کیفیت نهایی کارتون خیلی افت کنه.

رنگ ساختمان طوسی 13
رنگ ساختمان طوسی 13

4) بعد از لایه ی اولیه یا پرایمر، نیازه که حداقل 4 الی 6 ساعت صبر کنین و بعد نقاش دست دوم رنگ رو برروی سطح بزند.

5)سطوحی که از قبل رنگ نداشتن و برای اولین بار داره برروی اون ها رنگ میخوره، مثل سطوح گچی و سیمانی و …، حتماً باید ابتدا برروی اون ها پرایمر زده بشه و بعد رنگ آمیزی صورت بگیره.

6) اگر سطح کار، آب ریخته یا خیس هست، یا هوا رطوبت خیلی زیادی داره، اصلاً برروی اون رنگ نزنین و صبر کنین تا سطح خشک بشه یا رطوبت هوا کاهش پیدا کنه. بعد از کاهش رطوبت، میتونین رنگ آمیزی کنین.

7) رنگ ها رو در محدوده دمایی مناسب بین 5 تا 35 درجه نگه دارین و از نور مستقیم خورشید و حرارت زیاد و یخ زدگی محافظت کنین.

8)بعد از اجرای رنگ، حواستون باشه تا به هیچ عنوان گرد و غبار برروی سطوح قرار نگیره!

9) اگر هنگام اجرا، برروی لباستون رنگ ریخت، بلافاصله با آب گرم و صابون اون رو بشویید. اگر خشک بشه، پاک کردنش دردسره!

10) در سایر مقالاتمون در مورد زمان اجرای نقاشی ساختمان گفتیم و در اینجا هم تأکید می کنیم که زمان اجرای رنگ در پایان کلیه امور عمرانی خانه ست. البته اگر کابینت آشپزخانه هنوز نصب نشده، بهتره ابتدا رنگ آمیزی انجام بشه و سپس کابینت ها نصب بشن.

نقاشی رنگ روشن دیوار
نقاشی رنگ روشن دیوار

پرسنل مورد نیاز برای رنگ آمیزی اکریلیک

برای یک واحد 100 متری که قراره کل دیوار ها رنگ اکریلیک بشه، لازمه که دو نفر نقاش به مدت حدودا بین 3 تا 5 روز زمان بذارن.

رنگ اکریلیک دیوار؛ چطور بفهمیم کیفیت رنگ آمیزی خوبه؟

– بعد از اینکه نقاشی با رنگ اکریلیک شما تکمیل شد، هیچ جا نباید ترک خوردگی یا بازشدگی رنگ ببینین.

– از نقاش بخواهید که برای رنگ آمیزی رنگ اکریلیک از غلتک استفاده کنه و از قلم مو استفاده نکنه. استفاده از قلم مو باعث میشه رد قلم برروی دیوار بمونه. یک کار با کیفیت به هیچ عنوان نباید رد قلم رو برروی خودش نشون بده.

– باید ایرادات دیوار کاملاً رفع شده باشه. موج و خرابی نباید برروی سطوح رنگ آمیزی شده دیده بشه.

– باید دیوار از رنگ کاملاً اشباع شده باشه و رنگ های قدیمی یا سطوح قبلی اصلاً در زیر کار دیده نشه.

– پنجره ها، کلید ها، پریز ها و کابینت ها و سایر مواردی که قرار نیس رنگ بشه یا رنگ متفاوتی دارن، باید عاری از رنگ باشه و نباید رنگ برروی اون ها پاشیده شده باشه. برای این کار میتونین روی این قسمت ها چسب یا روزنامه بزنین و یا با وسیله دیگه ای اون ها رو کاور کنین.

اکریلیک

رنگ اکریلیک

81 دیدگاه

 • سلام. باتشکراز توضیحات مفیدی که برای رنگ اکریلیک دادین میخواستم سئوال کنم اگر رنگ داخل قوطی اضافه اومد برای اینکه خشک نشه و بتوانسم یعدا استفاده کنیم چگونه نگهداری کنیم . که خشک نشه . باسپاس ازپاسخ شما .

  • سلام
   رنگ اکرولیک را همانند دیگر رنگ‌ها میتونید در قوطی‌های درب بسته و بدون تماس با هوای آزاد نگهداری کنید.
   ولی باید بدونیم که پس از گذشت مدتی با فعل و انفعالات شیمیایی که جزو خواص رنگ هست امکان فاسد شدنش هست، و به مرور زمان کیفیت رنگ افت میکند مثلاً برای رنگ اکرولیک توی بهترین حالت نگهداری پس از گذشت بیش از ۲۰ ماه کیفیت رنگ بشدت پایین میاد و بهتره استفاده نشود.

   • سلام من دیوار ها رو با رنگ مشکی اکریلیک مات رنگ کردم و هر موقت دست کسی میخوره به دیوار اثر خیلی بدی جا میذاره برای رنگ‌ های تیره راه حلی وجود داره؟

   • سلام خسته نباشید مقاله خوبی بود. میخاستم بدونم روی رنگ اکرولیک حلال دراب. چه وارنیشی خوبه بزنم. میخام رو صندلی بزنم چون همش وسیله استفاده میشه روش میشینیم میخام وارنیشش خیلی خوب باشه من وارنیش پایه تینر خاستم بزنم اما ترسیدم خراب بشه. لطفا راهنمایی کنین ممنون

    • با سلام
     میتونین وارنیش پایه تینر بژنین بشرطی که رنگ اکرولیک تون ضعیف نباشه.

   • سلام
    من رنگ اکریلیک رو واسه نقاشی رو سفال استفاده میکنم اما بعد از چند بار رنگ زدن بازم رنگ یکست و یکنواخت نمیشه 🥺
    علتشو کسی میدونه؟

  • سلام رنگ اکرولیک داخلش چطوریه من یه رنگ گرفتم داخلش انگار اهک یا نثل سیمان سفید میمونه سالم من تا حالا استفاده نکردم

   • سلام میخواستم بدونم که وقتی از رنگ اکریلیک استفاده کردیم رویه لباس اون و چه جوری به شوریم که نه به بافت لباس اسیب بزنه نه اینکه رنگ از روی لباس پاک شه؟؟

   • سلام خیلی خوب بود مطالبتون ولی خواستم یک سوال بپرسم که وقتی رنگ اکرلیک خشک شده باشه و نتونیم ازش استفاده کنیم باید چه کار کنیم که به حالت اولیه برگرده و دوباره شروع به رنگ امیزی کنیم ؟؟

 • سلام خسته نباشید ما خونمون رو که رنگ ابی در زیر کار بوده اکرولیک سفید زدیم انگار زبر شده رنگ علتش چیه و چه طور باید از بین ببریم

  • با سلام
   رنگ اکریلیک دون دون هست و حالت صاف و یکنواختی رنگ روغن را ندارد. مدلش بافت دار هست و نیازی نیست از بین ببریدش.

 • سلام آیا میشه رو رنگ روعنی از رنگ اکریلیک استفاده کرد؟ یادمه یکی می گفت ممکن رنگ ورقه کنه. آیا این درسته؟

  • با سلام
   خیر درست نیست بهترین زیرسازی برای رنگ اکرولیک استفاده از رنگ روغنی است بنابراین شما می توانید روی رنگ روغنی با اجرای یک لایه پرایمر با کیفیت ترین رنگ اکرولیک را اجرا کنید.

 • سلام پایه رنگ خونه ما اکریلیک هست الان میخوام پلاستیک بزنم میشه؟ مشکلی نیست ؟ اگه چسب چوب به رنگ اضافه کنم ایرادی نداره ؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • با سلام
   پیشنهاد ما اینه که از نقاش حرفه ای برای این کار استفاده کنید که هم کیفیتی که می خواید رو داشته باشید و هم این که هزینه اتون از دست نره. ولی در کل میشه روی اکرولیک، رنگ پلاستیک زد و خیلی کم هم اگر چسب چوب اضافه کنید گیراییش بیشتر میشه ولی نباید خیلی زیاد اضافه کنید چون ممکنه سفت بشه و جای چتکه روی دیوار بمونه.. اگر در تهران یا کرج هستید ما می تونیم بهتون نقاش حرفه ای معرفی کنیم.

 • سلام ببخشید من رنگ اتاقم اکرولیک هست الان میخوام باز رنگ کنم ایا میتونم از رنگ پلاستیک روی رنگ اکرولیک استفاده کنم یا اینکه خود اکرولیک رو استفاده کنم ؟؟؟

  • سلام
   بهتره رنگ اکرولیک بزنید چون کیفیت بهتری نسبت به پلاستیک دارد. ولی اگر میخواید پلاستیک استفاده کنید بهرته تمام ترک ها و ایرادات رو رفع کنید بعد رنگ آمیزی کنید. و پیشنهاد می کنیم یه نقاش حرفه ای بیاد از نزدیک کارتون ور ببینه و بهتون مشورت بده. اگر در تهران یا کرج هستید ما می تونیم بهتون نقاش حرفه ای معرفی کنیم.

  • سلام خسته نباشین من مجسمه های پلیستری رنگ میکنم ولی چه کار میکنم رد قلمو روی کار میمونه و کاری که مد نظرته در نمیاد ایا راهنمای میکنید که چه موادی اضافه کنم رد قلمو رو از بین ببده

 • سلام. خسته نباشید.
  ببخشید من تعداد بالای پیچ استیل از جهان پیچ صنعت تهیه کردم و میخواستم بدونم چطور می‌تونم ضد زنگشون کنم؟ اصا امکان پذیر هستش این کار؟

 • سلام
  میشه رنگ اکریلیک را مستقیم بر روی مولتی کالر کار کرد یا باید قبلش پوشش دیگه ای بزنیم و یا سطح را صاف کنیم

  • سلام
   ابتدا باید مولتی کار برداشته شود و زیرسازی بشه.
   پرایمر زیرکار بخورد و بعد اکرولیک زده شود.

 • سلام
  من میخاستم یک دیوار اتاقم رو مشکی و یک دیوارش رو سفید رنگ آمیزی کنم.
  در حال حاضر رنگ اتاق زرد هستش(پلاستیک).
  حالا میخاستم بدونم ک اگر بخام رنگ آمیزی کنم بهتره که پلاستیک بزنم یا آکریلیک؟
  و سوال دیگه اینک آیا روی دیوار مشکی میشه مثل تخته سیاه از گچ استفاده کرد و روش چیزی نوشت و بعدن پاک کرد؟(این ایده رو در اینترنت دیدم و جالب بود)برای این کار باید چ رنگی برای دیوار استفاده کرد؟
  سوال دیگه هم این بود ک امکانش هست کمد دیواری های اتاق رو که mdf هست رو رنگ آمیزی کرد؟چه رنگی باید استفاده کنم؟

  • با سلام
   بر روی پلاستیک نمیشه رنگ قابل قبولی اجرا کرد بهتره از رنگ اکرولیک استفاده کنید.
   ولی اگه میخواهید با گچ روی دیوار بنویسید، باید حتماً از رنگ روغنی مات استفاده کنیند و زیر سازی خاص هم لازم دارد.

    • با سلام
     تجربه اش رو نداشتیم ولی اگه نقاش تابلو هستید با خرید مایه رنگ اکرولیک که بسیار ارزون و در حجم های کم هستش میتونید تست کنید.
     البته نتیجه رو به ما هم اطلاع بدید برای کسب تجربه.

 • سلام
  اگه روى ظروف و با اكرليك رنگ كنيم (با زيرسازى رنگ روغن) اون ظروف دوباره قابل استفاده هستن؟ يعنى ميشه باهاشون چيزى خورد؟ مثلا ليوان سفالى و رنگ بزنيم

  • با سلام
   رنگ‌های قابل استفاده در ظروف استاندارهای مخصوص خودشون رو دارن و ما به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم از رنگ‌های صنعتی برای طروف استفاده کنید.

 • سلام ببخشيد من ديوار آجري تراس ور با رنگ اكريليك رنگ كردم و نميدونستم بايد قبلش إز پرايمر استفاده كنم الآن خيلي مات شده چهارمحل كنم كه براق و شفاف بشه؟؟ أصلاً پرايمر قبل إز رنگ كمكي به اين قضيه ميكنه ؟ الآن چكار كنم إز اين ماتي درآد و براقتر بشه؟؟ مرسي

  • با سلام
   اجرای پرایمر قبل از رنگ اکرولیک، به براق شدنش کمکی نمیکنه، کیفیت اجرا و عمر رنگ رو بالا می‌برد.
   اساساً رنگ اکرولیک ماته و براق ندارد.
   اجرای رنگ روغنی براق شاید بتونه نظرتون رو تأمین کنه. البته اجراش به آسونی رنگ اکرولیک نیست.

   • سلام، ممنونم از مطالب خیلی خوبتون، سوالی داشتم، من تقریبا یک ساله که از رنگ اکرولیک روی ظروف سفال استفاده میکنم و تقریبا ماندگاری و قابلیت شست و شو داره، اما الان که از نقطه کوبی استفاده میکنم و رنگ بصورت دانه برجسته روس سفال میزارم بعد از کار میبینم با ناخن یا فشار کنده میشه، باید چی روش بزنم که رنگش ثابت بمونه و خراب نشه؟آیا اسپری کلیر یا روغن جلا پاسخگو هست؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    • با سلام
     بله کیلر پوششی ایجاد میکنه که از کنده شدن جلوگیری میکنه.
     ولی رنگ کهربایی کیلر رو در رنگ آمیزی باید در نظر بگیرید که رنگهای زمینه روشن رو تحت تأثیر منفی قرارمیده و کمی زرد میکنه کار رو.

   • سلام بهترین بتونه برای زیرسازی رنگ اکرولیک در صورتی ک زیرش رنگ روغنی هستچیه بتونه روغنی یا بتونه اماده اکرولیک

 • سلام خسته نباشید.
  من یه اتاق 12 متری گچی رو میخوام رنگ اکرلیک کنم. بغیر از پرایمر، باید 3 دست رنگ بزنم؟ چه مقدار رنگ نیاز دارم؟ ممنون میشم زود جوابم رو بدین.

  • سلام.ممنون از مطالب مفیدتون
   بنده روی یکی از ویوارهای متزل که قبلش رنگ‌روغن داشته قسمتهایی رو بتونه زدم و بعد حدود ۴ دست رنگ اکرولیک اجرا کردم.ولی به نظر یکم بتونه ها به سطور کمرنگ دیده میشن.چه کاری باید جهت پوشش بیشتر انجام بدم
   ممنونم

   • با سلام
    بعد از ۴ دست رنگ اگه بتونه ها سایه میندازه و دیده میشه قطعاً یا غلظت رنگ تون خیلی کم بوده، یا روش رنگ آمیزی تون ایرادی داره قطعاً.

 • باسلام و عرض ادب
  من برای رنگ آمیزی اطاق از رنگ اکرلیک استفاده کردم متاسفانه یه بخشی از سقف هم رنگ شده راهی وجود دارده تا بتوانم رنگ از روی سقف پاک کنم .
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   متأسفانه خیر.
   باید قبل از رنگ سقف رو با گراف کاور میکردید.
   الانم دیوار رو گراف کنید و سقف رو دوباره رتگ بزنید.

    • سلام
     من امروز همه کارایی ک گفتید رو انجام دادم و رنگ آکریلیک زدم ولی بعضی جاهاش ترک خورده
     علتش چیه ؟

    • با سلام
     یا غلظت رنگتون زیاده یا غلطک کثیف و درشت شده. و یا روش استفاده ازش رو باید یاد بگیرید.

 • سلام وقتتون بخیر من دوتا کمد ام دی اف داشتم روشون رنگ اکرولیک زدم چون سطح ام دی اف صاف بوده براحتی اکرولیک بلند میشه و زود خش برمیداره برا فیکس کردنش چکار کنم راه حلی داره یا باید پاک بشه

  • سلام
   روی روکش ملامینه ی ورق ام دی اف به هیچ عنوان رنگ نمی نشینه و بهتره پاک بشه، چون با کوچکترین ضربه یا خراشی رنگ کنده میشه.

   • چجوری باید ملامینه از روی ام دی اف پاک بشه؟ با سمباده حل میشه یا باید حتما روکشش کامل جدا بشه؟

 • سلام .من روز گذشته دیوارمو رنگ زرد کردم و چون غلطک رو خوب نشسته بودم رنگ دیوارم به رنگ سبز در اومد. غلطک رو مجددا شستم اما هرچی روش رنگ میزنم رنگ زیرین رو پوشش نمیده.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   مطمئناً غلظت رنگ زردتون کمه، غلظت رو متعادل بفرمایید. پوشش حتماً داده میشه.
   فقط مطمئن بشید غلطک تمیز باشه از رنگ قبلی.

 • سلام وقت بخیر .من میخوام پذیرایی مو رنگ کنم خودم رنگ گلبهی مدنظر هست .پذیرایی قبلا رنگ شده وگچ کار که سقف وبرام گچ زده ترک خوردگی های دیواروهم برام درست کرده ایا خودم میتونم یک رنگ یکدست دربیارم.تا بحال رنگ کاری نکردم

 • سلام
  برای اجرا اکریلیت بر روی در حیاط اهنی و نرده و پنجره اهنی که ضد زنگ دارند
  1-اگر زیر کار از رنگ روغنی طلایی استفاده کنیم خوب است ؟یعنی روی ضد زنگ طلایی روغنی بزنیم و روی اون از اکریلیت استفاده کنیم خوبه؟
  2-این پرايمر چی است و از کجا باید خرید ،حتما لازم است برای زیر کار ازش استفاده کرد؟یا همون رنگ روغن زیر کار کفایت می کند؟
  ممنون

 • من میخوام رو کاغذ دیواری اتاقم نقاشی کنم طرح بزنم درحقیقت مثل تابلو نقاشی منتها روی کاغذ دیواری اتاقم ، اکرلیک بزنم؟ چه نوعی ؟ ایا با اکرلیک روی بوم فرق داره؟ زیر سازی بازهم پرایمر باید بزنم رو کاغذ دیواری؟! میشه توضیح کلی بدین بهم ممنونم

 • سلام خسته نباشید ، میخواستم بدونم برای طرح های فانتزی و در ابعاد کم بر روی دیواری با رنگ قبلی روغن ، بهتره چه نوع رنگی بزنم ؟ اکریلیک یا روغنی ؟ سوال دیگه ام هم اینکه پیشنهاد شما برای رنگ آمیزی روی پله ( سطح پا خور پله ) چیه ؟ چطور و با چه نوع رنگی میتونم اینکارو انجام بدم؟ خیلی ممنون

 • با تشکر از مطالب خوبتون. اگر بتونه کاری کردیم، و روش پرایمر و رنگ اکریلیک زدیم، و بعدا با روشن تر شدن فضا متوجه شدیم بتونه کاری درست انجام نشده بوده و دیوار موج داره، چطور از اول شروع کنیم؟

 • با سلام
  دیواره های اتاقمون با رنگ پلاستیک رنگ شده، اگه روش بخوام رنگ اکرولیک بزنم ، چیکار باید بکنم، که قابلیت شستشو داشته باشه. هزینه بر میشه؟ واینکه سطح رنگ شده با اکرولیک به زیبایی سطح رنگ شده با پلاستیک هست؟

  • سلام
   برای سقف چه نوع رنگ اکریلیک مات یا نیمه براق
   یا براق میتوان استفاده کرد

   • سلام
    برای سقف رنگ پلاستیکی بهتره ولی از اکلریک مات هم میشه استفاده کرد.

 • سلام
  تشکر از زحمات شما
  من پارسال درب اتاق رو بخاطر اینکه از کارایی پرایمر اطلاع نداشتم، رنگ اکریلیک رو بدون پرایمر اجرا کردم.
  متاسفانه هر موقع جسم سفت یا تیزی بهش برخورد میکنه، رنگ اون قسمت کنده میشه.
  سوالم اینه که حالا میشه با اجرای پرایمر و رنگ اکریلیک جدید این مشکل رو حل کرد یا باید رنگ قبلی پاک بشه و یا کار دیگه ای باید کرد.
  ممنون از لطف شما

  • با سلام
   متاسفانه شما پرایمر رو نمیتونین روی سطح رنگی که خوب نچسبیده بزنین.
   پرایمر بهتره همون ابتدا روی بیس کار بدون رنگ زده بشه یا پس از کندن رنگ قبلی.

 • سلام، شما در رابطه با رنگ های آکریلیک که الان تو بازار خیلی زیاد شدن اطلاعاتی دارین؟ رنگ های آکرلیک وستا و رپین و دانکار. این رنگ ها با اینکه آکریلیک هستن ولی بشدت بو دارن و من احساس میکنم مقاومتشون هم نسبت به رنگ های آکرلیک خارجی کمتر هست. شما درباره این مارک ها اطلاعاتی دارین که بتونین من رو راهنمایی کنین برای خرید بهتر؟

  • با سلام

   این مارک ها متفرقه هستند و مارکهای مرغوب جوتن پیکو و کاپارول هستند.

 • با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  من میخوابم تخت خواب چوبیم را با رنگ اکریلیک رنگ کنم
  میشه؟

 • سلام وقتتون به خیر ،ممنون از مطالب و راهنمایی های آموزنده تون، من جعبه چوبی رو با رنگ اکریلیک رنگ زدم و برای تثبیت کار از اسپری کیلر استفاده کردم بیشتر از دو هفته گذشته ولی روی کار حالت چسبندگی داره و به نظرم خشک نمیشه . میشه راهنمایی بفرمایید علت چیه ؟ ممنون میشم

  • با سلام
   رنگ اکرلیک‌پایه آبی هست بنابراین برای استفاده روی چوب خیلی خووب نیست.
   ضمنا می باید از خشک بودن کامل چوب مطمئن باشید و باید اجازه میدادید کاملا خشک بشه.

 • سلام من یه میز کار قدیمی دارم که مدت زمان زیادی هست که میخواستم رنگ آمیزی و تعمیرش کنم ،اما خوب اطلاعات کافی نسبت به رنگ کردن نداشتم.با مطالب مفیدی که در وب سایت خودتون قرار دادید من مطالب مفیدی رو یاد گرفتم.مرسی از سایت خوبتون.

 • سلام،رنگ آکرلیک رو میشه با پیستوله انجام داد؟ و کلا رنگ با پیستوله برای ساختمان آیا توصیه میشه

 • سلام؛
  – آیا مخلوط شدن رنگهای “آکریلیک-لاتکس (آکریلیک +لاتکس)” و “پلاستیک”، که حلالشون آبه، با هم درسته؟ اگه مخلوط بشن چه مشکلی پیش میاد؟ مخلوط شدن پرایمر (که مال زیر رنگ آکریلیکه) با رنگ پلاستیک چه؟
  – روی بخشی از دیواری که قرار بود همه اش رنگ آکرلیک باشه رنگهای “آکریلیک-لاتکس (آکریلیک+لاتکس)” و “پلاستیک” به اشتباه با هم مخلوط گشته و زده شدن. آیا حالا باید همه اش تراشیده بشه یا اگر روی آن رنگ آکریلیک اجرا کنیم مشکل حله؟
  – با تشکر.

 • من دو سوال دارم .1- ایا پرایمر با رنگ مات اکرلیک مخلوط بشه و به دیوار سیمانی در باغ زده بشه بهتره یا اول پرایمر زده بشه بعد رنگ اکرولیک؟ 2 – روی دیوار سیمانی نسبتا نا هموار , رنگ مات اکرولیک استفاده بشه بهتره یا براق اکرولیک ؟
  فکر کنم رنگ مات اکرلیک کمتر نا همواری های دیوار سیمانی را نشان بده تا رنگ روغنی اکرلیک .

  • با سلام
   فرقی نمیکنه شما میتونید پرایمر با آکرلیک مخلوط کنید روی دیوار سیمانی استفاده کنید.
   جواب سوال 2 بله شما درست می‌فرمایید. برای دیوار سیمانی بهتره از آکرلیک مات استفاده کنید.

 • سلام
  برای رنگ کردن کابینت MDF از چه رنگی استفاده کنیم آکلریک یا روغنی و همچنین براق یا مات که هم ظاهرش قشنگ باشه و هم به مرور زمان رنگش کدر نشه با سپاس از جوابتون

 • سلام خسته نباشد.عذر ميخوام ميخواستم بدونم رنگ طوسي تيره مات ميشه با اكرليك روي ديوار خانه در اورد؟

 • سلام خسته نباشید من آیا میشه روی سنگ آنتیک مصنوعی کار کرد با رنگ اکرولیک آیا زیر سازیش پلیمر باید زد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *