مصائب پاک کردن رنگ اکریلیک؛ رنگ اکریلیک با چی پاک میشه؟

مصائب پاک کردن رنگ اکریلیک؛ رنگ اکریلیک با چی پاک میشه؟

مصائب پاک کردن رنگ اکریلیک


تو خونه‌ی شما هم این مشکل هست که هر کس برای پاک کردن لکه یه ایده‌ای می‌ده؟!

“با اون نشور”، “با این بشور”، “ای بابا رنگش عوض شد”، “اون لباس دیگه درست بشو نیست. باید بندازیش دور” و …

تا آخر این مطلب با ما باش تا این بحث برای همیشه تموم بشه!

اکریلیک: شمشیر دو لبه

حتماً شنیدین که رنگ اکریلیک خیلی سریع خشک می‌شه. باور غلطی وجود داره که اگه رنگ اکریلیک روی دیوار یا لباسی خشک بشه، پاک کردنش غیر ممکنه. رزین به عنوان رنگدانه‌ در تولید رنگ اکریلیک استفاده می‌شه و از اون جایی که وزن مولوکولی بالایی داره، فوری روی سطح مورد نظر می‌شینه و خشک می‌شه. جالبه بدونی کیفیت و میزان همین رزین هستش که یه رنگ رو قابل شستشو و یه رنگ رو غیر قابل شستشو می‌کنه.

پاک کردن رنگ اکرولیک (2)

خشک شدن سریع رنگ اکریلیک، یه جورایی مثل شمشیر دو لبه‌س: خوش به حالمونه وقتی بخوایم بعد از نقاشی دیوارها اثاث رو بچینیم و از اون طرف اگه لکه‌ای ناخواسته‌ روی سطحی خشک بشه، مصیبتیه!

پاک کردن رنگ اکرولیک (3)

همون‌طور که گفتیم، این‌جا قراره از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها برای پاک کردن لکه‌های رنگ اکریلیک بگیم. پس حواست باشه که رنگ رو درست تشخیص داده باشی. چون چیزی که می‌گم برای پاک کردن رنگ اکریلیک کارسازه و نویسنده هیچ مسئولیتی در قبال تشخیص اشتباه خوانندگان محترم نداره!

رنگ اکریلیک با چی پاک میشه (1)

برای پاک کردن رنگ اکریلیک وقت طلاست!

اکریلیک با اینکه رنگی با پایه‌ی آب هستش. برای همین اگه لکه هنوز خشک نشده و تازه‌ هست، زمان رو از دست نده و از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کن. لکه به راحتی پاک می‌شه و نگرانی نداره. امّا همین رنگ، بعد از خشک شدن در مقابل آب مقاوم می‌شه. پس کار با لکه‌ی خشک شده کمی سخت‌ می‌شه و باید سریع عمل کرد.

برای پاک کردن رنگ اکرولیک چی لازم داریم؟

کلیت وسایلی که برای تمیز کردن رنگ اکریلیک از روی سطوح لازمه، ایناست:

  • کاردک (برس یا سیم ظرفشویی)،
  • اسفنج،
  • حلال مناسب (مایع ظرفشویی، استون، الکل یا …)،
  • دستمال تمیز،
  • دستکش و
  • ماسک.

 

رنگ اکریلیک با چی پاک میشه (2)

آیا برای پاک کردن اکریلیک جنس سطح مهمه؟

صد و بیست درصد! اثر رنگ روی هر سطح (پارچه، چوب، سرامیک، پوست بدن،…) متفاوته. پس نحوه‌ی پاک کردنشون هم با هم فرق می‌کنه.

 

چیزی که در تمام سطوح مشترکه، اوّلین مرحله یعنی برداشتن رنگ تا حد امکانه. شما هر چقدر رنگ بیشتری از سطح برداری، مراحل بعدی پاک کردن راحت‌تر می‌شه. رایج‌ترین وسیله هم برای برداشتن رنگ، کاردک هستش. ولی بسته به سطح، می‌شه از سیم ظرفشویی، سنباده یا حتی چاقو / قاشق هم استفاده کرد. چیزی که اهمیت داره دقت شماست. برای گذر از این مرحله عجله نکن و تا حد امکان با حوصله این کارو انجام بده. این‌طوری سطح کمتر آسیب می‌بینه و از طرفی با تکمیل این مرحله، محلول شیمیایی کمتری لازم می‌شه.

برای پاک کردن لکه از روی پارچه چیکار کنیم؟

همون‌طور که گفته شد، در مرحله اوّل با کاردک یا چاقو، اضافات رنگ رو از روی سطح پاک کن. بعد از اون با آب گرم لباس رو بشور و تا جایی که می‌شه سعی کن با آب رنگ رو پاک کنی. حالا وقت اسفنج یا دستمال تمیزیه که به کف آغشته بشه و روی سطح کشیده بشه. لازم نیست خیلی پارچه رو بچلونی! اگه دیدی پاک نمی‌شه صبر کن تا بقیه‌شو بگم.

پاک کردن رنگ اکریلیک (1)

اگه لکه‌های جون‌داری بودن و روی سطح جا خوش کرده بود، لازمه از حلال دیگه‌ای استفاده کنیم. استون از حلال‌های مناسب و در دسترسیه که آسیب چندانی هم برای پارچه و دست شما نداره. البته بعضی از پارچه‌ها حتی به استون هم حساسن. یه جوری نشه که لکه رو پاک کنی و بعد مجبور شی لباسو بندازی دور! اگه جنس پارچه رو نمی‌دونی یا نسبت به حساس بودنش به استون شک داری، بهتره روی یه تیکه‌ی داخلی یا حاشیه‌ای لباس، کمی از محلول رو امتحان کنی. اگه اثر ناجوری نذاشت، روی محل لکه اجراییش کن. به این صورت که یه خرده پنبه رو به استون آغشته کن و روی لکه بذار. هر بار سریع برش دار و به کم‌رنگ شدن لکه توجه کن.

برای پارچه‌های فوق‌العاده حساسی که میونه‌ی خوبی با هیچ حلالی نشون نمی‌دن، نوار چسب می‌تونه گزینه خوبی باشه. چسب رو روی لکه قرار بده و بدون اینکه حرکتش بدی، از سطح جداش کن.

چگونه رنگ اکریلیک را از روی چوب و سرامیک پاک کنیم؟

این‌جا هم مثل پارچه، به کمک کاردک یا وسیله‌ای مشابه، سطح رو از رنگ پاک کن. اگه با چوب سر و کار داری، طبیعتاً دقت بیشتری لازمه تا بافت چوب آسیب نبینه. رنگ که از روی سطح برداشته شد، نوبت به استفاده از حلال الکل می‌رسه. این روزا به لطف کرونا (؟!) الکل دم دست‌ترین مایع ممکنه. پس کمی الکل (اتانول) روی لکه امتحان کن و با حل شدن لکه در الکل، سطح رو به کمک یه دستمال تمیز (ترجیحاً دستمالی سفید رنگ که ترکیب رنگی و مداخله‌ای با سطح پیش نیاد) خشک و تمیز کن. الکل هم مثل استون، روی بعضی از الیاف اثر مخربی داره. پس امتحان کردن اوّلیه فرموش نشه.

چگونه رنگ اکریلیک را از روی چوب پاک کنیم (1)

 

چگونه رنگ اکریلیک را از روی چوب پاک کنیم (2)

الکل جواب نداد؟ درصدش پایین بود؟ لکه اساسی‌تر از این حرفا بود؟ دشواری نداریم.

محلول دیگه‌ای که پیشنهاد می‌شه، متیلن کلراید هستش. قدرت پاک کنندگی به مراتب بیشتری داره و اگه خواستین ازش استفاده کنین، با احتیاط بیشتری عمل کنین که یهو سطح و لکه با هم پاک نشه! محلول بدبویی هم هست و ممکنه ریه رو اذیت کنه. پس رعایت نکات ایمنی (استفاده از ماسک و دستکش، بعلاوه‌ی باز گذاشتن پنجره‌ها حین کار) فراموش نشه.

برای پاک کردن لکه اکریلیک از روی پوست چیکار کنیم؟

از لباس و چوب و سرامیک گفتیم. امّا اگه لکه‌ای روی پوستمون افتاد چی؟ امیدی هست؟

چرا که نه؟ اگه لکه هنوز خشک نشده که به راحتی با آب و صابون حل می‌شه. اگه خشک شد، با کمی روغن جامد، پوست رو چرب می‌کنیم تا رنگ کمی زنده بشه. این کار شستن لکه رو به مراتب راحت‌تر می‌کنه.

پاک کردن رنگ اکریلیک (2)

نکته‌ی نهاییِ خیلی مهم

هیچ‌وقت، هیچ‌وقت از دو محلول شیمیایی به صورت همزمان استفاده نکنن. ممکنه ترکیب شدنشون با هم به سطح مورد نظر آسیب برسونه یا حتی بخارهای خطرناکی تولید کنه و به ریه‌تون آسیب بزنه. می‌شه از دو محلول استفاده کرد. اصلاً مانعی نیست؛ ولی نه همزمان. حتما باید سطح رو بعد استفاده کردن از یه محلول تمیز و خشک کرد و بعد از یه محلول دیگه کمک گرفت.

پاک کردن رنگ اکریلیک (3)

محلول‌های زیادی هستن که قابلیت حل کردن رنگ اکریلیک رو در خودشون دارن (در مقاله‌ای مجزا به جزئیات هر کدومشون می‌پردازیم). از استون و اتانول و متیلن کلراید بگیر، تا آمونیاک و بنزین و کلی حلال شیمیایی و طبیعی دیگه که فوق‌العاده قوی‌ای هستن و تو این نوشته بهشون اشاره‌ای نشد.

 

امیدوارم این مطلب به دردت خورده باشه. یادت نره با پاک کردن هر لکه، تیم سلام ساختمان رو دعا کنی!

اکریلیک

رنگ اکریلیکنقاشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *