حلال رنگ اکریلیک

پاک‌کننده‌ها و حلال رنگ اکریلیک

حلال رنگ اکریلیک


انتخاب حلال و پاک‌کننده‌ی مناسب برای رنگ‌های اکریلیک، مطلب گسترده‌ای هست و اهمیت زیادی هم داره.

اکریلیک، حریفی چغر و بد بدن!

اصلاً چرا پاک کردن رنگ اکریلیک انقدر دشواره؟ مگه از چه ترکیبی ساخته شده؟

احتمالاً بدونی که رنگ اکریلیک از رنگ‌دانه‌های رزین ساخته شده و رزین، ماده‌ایه که در آب حل نمی‌شه. پس ما به یک امولسیون (یه چیزی که باعث بشه ذرات رزین به ذرات آب یا حلال مون بچسبن) احتیاج داریم تا برامون یه ماده‌ی تک فاز درست کنه.

ساده‌تر بگم: وقتی آب موجود در ساختار رنگ اکریلیک تبخیر می‌شه (همون موقعی که رنگ روی سطحمون خشک می‌شه)، چیزی که باقی می‌مونه، یه ساختار پلیمریه که در آب قابل حل نیست. در آب حل نمی‌شه؛ پس با آب میونه‌ی خوبی هم نداره و نمی‌شه به راحتی اونو شست. در نتیجه، ماموریت ما پیدا کردن حلال مناسبیه که بتونه رزین رو در خودش حل کنه یا لااقل چسبندگیش رو از سطح کاهش بده. تا به حول و قوه‌ی الهی، بتونیم لکه از رو از سطح جدا کنیم!

زمانو از دست نده!

طبق توضیحاتی که تو مقدمه گفتم، رنگ اکریلیک از جمله رنگ‌های پایه‌ی آبی هست و رنگیه که قبل از خشک شدن، به راحتی قابل شستشو و پاک کردن هست. کافیه سطح رو با آب گرم بشوریم یا دستمال مرطوبی روی سطح بکشیم.

حلال رنگ اکرولیک

 

امّا وقتی همین لکه مدتی روی سطح باقی بمونه و خشک بشه، رفتارش به کلی فرق می‌کنه و ما هم ناچاریم از تکنیک‌های متفاوتی استفاده کنیم. حلال‌های طبیعی و شیمیایی مختلفی وجود دارن. تو این مطلب، قراره 5 تا حلال درست و حسابی رو بهت معرفی کنیم. هر کدوم ترکیب و شرایط خاص خودشونو دارن. برای یه سطحی مناسبن و برای یه سطح دیگه، مخرب. پس حواست باشه که قبل استفاده از هر کدوم، حتماً حتماً بررسی‌های لازمو انجام بدی.

احتیاط: شرط عقل

قبل از معرفی این پنج حلال عزیز، باید نکات ایمنی کار با این مواد رو یادآوری کنیم. چون اکثر این مواد سمی هستن و می‌تونن آسیب‌هایی جدی روی بدن ما داشته باشن:

 

1.   خطر آتش‌سوزی

4 تا از 5 حلالی که پایین بهشون اشاره می‌کنم، قابلیت آتش گرفتن دارن. پس حواست باشه از این مواد در جایی که در معرض آتش هست استفاده نشه. همین طور، بخارات مواردی مثل استون و تینر لاکوئر از هوا سنگین‌تر هستن و می‌تونن مسافت نسبتاً زیادی رو تا منبع احتراق حرکت کنن.

2.   خطر آسیب تنفسی

حلال‌های مورد نظر، ممکنه روی سیستم عصبی تاثیر بذارن. بعضیاشونم که سمی هستن (خصوصاً هیدروکربن‌های آروماتیک). در مجموع، ترکیب‌های آروماتیک‌ سمی‌ بودن حلال رو افزایش می‌دن و ضرورت استفاده از تهویه بیشتر می‌شه. علاوه بر این، آمونیا حلال محرکیه و ممکنه در فضای بسته باعث خفگی بشه. خاصیت خورندگی هم داره. پس تو رو خدا حتماً تو فضای باز باهاش کار کن.

 

خلاصه‌ی نکات ایمنی: یادت نره تا جایی که ممکنه، تو فضای باز این حلال‌ها استفاده کنی، استفاده از ماسک و دستکش و عینک محافظ هم ضروریه. این‌طوری احتمال مشکلات تنفسی کم می‌شه، خدایی نکرده در معرض کوری قرار نمی‌گیری و حلال، داخل پوست نفوذ نمی‌کنه و وارد بدن نمی‌شه.

حلال اکریلیک

ابرقدرت‌های پاک‌کنندگی؛ حلالهای رنگ اکریلیک

حالا بریم با انواع حلال های رنگ اکریلیک آشنا بشیم.

حلال شماره‌ی یک- آمونیا: این محلول واسه سطوحی مثل فلز، شیشه و پلاستیک‌ها انتخاب خوبیه؛ امّا برای سطوح متخلخل مناسب نیست.

حلال شماره‌ی دو- الکل (الکل ایزوپروپیل): این محلول هم یک محلول پاک کننده با قیمت مناسب و در دسترسه. این محلول نه تنها مناسب پاک کردن لکه‌های خشک شده‌ی سطوح صاف مثل فلز و شیشه و پلاستیکه، که با کمی زحمت، برای لکه‌برداری از پارچه‌ هم استفاده می‌شه. برخلاف آمونیا، روی ترکیب رنگ اکریلیک تاثیر می‌ذاره. یعنی با خیس کردن پارچه (خصوصا کتان یا الیاف طبیعی) ممکنه لکه‌های کوچیکی ظاهر بشه که می‌تونین برای پاک کردنشون از مسواک یا برس استفاده کنین.

حلال شماره‌ی سه- الکل دناتوره: این محلول کمی از الکل ایزوپروپیل قوی‌تره و همچنان قابلیت استفاده روی سطوح پلاستیکی را داره. علت قوی‌تر بودن این حلال از حلال قبلی، دو چیزه:

– این حلال برخلاف الکل ایزوپروپیل، تو ترکیبش از آب استفاده نشده.

– این حلال از اتیل و متیل الکل ساخته شده که از ایزوپروپیل الکل ترکیب‌های قوی‌تری هستن.

 

حلال رنگ اکریلیک (1)

حلال شماره‌ی چهار- استون: گزینه‌ی قوی‌تر، برای لکه‌های سمج‌تر، استون هستش. برخلاف محلول‌های قبلی، این محلول رو نمی‌شه برای سطوح پلاستیکی و پارچه‌های مصنوعی استفاده کرد. بیشتر برای شیشه و فلزات به کار می‌ره. محلولیه با قابلیت اشتعال؛ امّا درجه سمی بودن پایینی داره. استون در مجموع، حلال رایجیه و نوک نازل دستگاه رنگ‌پاش رو می‌شه بعد از استفاده، داخل استون گذاشت تا رنگ‌هایی که ممکنه مجرا رو مسدود کرده باشن، ازش جدا بشن و برای استفاده‌ی دفعه بعدی مکافات نداشته باشیم.

حلال رنگ اکریلیک (2)

حلال شماره‌ی پنج- تینر لاکوئر: این حلال، باز از حلال‌های قبلی ترکیب قوی‌تری داره و برای جدا کردن رنگ از شیشه و فلزات، خیلی موثر عمل می‌کنه. مشکل این حلال، سمی بودنشه و آثار مخرب طولانی‌مدتی که روی سلامتی انسان داره. علتشم اینه که معمولاً از متانول و تولوئن در ترکیبش استفاده شده که بدبختانه هر دو سمی هستن. البته اخیراً فرمول‌های جدیدی برای این حلال ارائه شده که در اون‌ها، تولوئن رو محدود کرده و به جاش از استات استفاده می‌کنه (ماده‌ای با میزان سمی بودن کمتر و بویی مطبوع).

حلال رنگ اکریلیک (3)

مراحل پاک کردن اکریلیک با حلال اکریلیک: آمونیا و الکل

مرحله اوّل: چیزایی که لازم داری، محلول ایزوپیل الکل (هر چه غلیظ‌تر، بهتر) و یک کارد کره خوری (یا یه مسواک) هستن.

پاک کردن رنگ ارکیلیک با حلال (1)

مرحله دوم: آغشته کردن لکه‌ی خشک‌شده به الکل ایزوپروپیل. ترجیحاً قبل اینکه روی لکه امتحانش کنی، محلول رو روی بخشی از پارچه که کمتر تو چشم هست امتحان کن.

پاک کردن رنگ ارکیلیک با حلال (2)

مرحله سوم: خراشیدن رنگ. اجازه بده لکه برای 15 دقیقه خیس بخوره. تو این فاصله حلال لکه رو از سطح جدا می‌کنه تا پاک کردنش راحت بشه. حالا می‌شه با یه چاقو یا برس (یا یه مسواک قدیمی) لکه رو جدا کرد.

پاک کردن رنگ ارکیلیک با حلال (4)

 

مرحله چهارم: تکرار مراحل قبل. با تکرار این حرکت، لکه هربار کم‌رنگ‌تر می‌شه. صبوری کن تا پاک شدن کامل لکه اتفاق بیفته.

 

پاک کردن رنگ ارکیلیک با حلال (4)

دنیایی بدون لکه!

خب… اینم از سرنوشت لکه‌هاییه که با زبان خوش از سطح پاک نشن! حالا می‌تونی بسته به نوع سطح و شدت لکه‌ی پیش اومده، حلال مناسب رو انتخاب کنی. دیگه برای رعایت نکات ایمنی (ماسک، عینک، دستکش و کار در فضای باز) حین کار با این حلال‌ها سفارش نکنم. به امید دنیایی بدون لکه!

اکریلیک

رنگ اکریلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *