بلکا چه فرقی با رومالین داره؟! کدوم بهتره؟

بلکا چه فرقی با رومالین داره؟! کدوم بهتره؟

بلکا چه فرقی با رومالین داره؟!


حتماً برای شما هم پیش اومده که با قاطعیت و اطمینان خاصی وارد یه فروشگاه بشین تا محصولی که می‌خواین رو تهیه کنین؛ امّا بعد از دیدن تنوع محصولات و گستردگی طرح‌ها، گیج بشین و دیگه نتونین به راحتی انتخاب کنین! خصوصاً وقتی دو ماده خیلی شبیه به هم باشن و خواص مشابهی داشته باشن.

تو این مطلب، از پوشش بلکا و رومالین صحبت می‌کنیم و در نهایت، این دو پوشش رو با هم مقایسه می‌کنیم. بله! بر خلاف تصوری که وجود داره، این دو ماده ساختار و ویژگی‌های یکسانی ندارن و دو متریال جداگونه هستن.

مقایسه رومالین و بلکا (2)

بلکا چیست؟

بلکا ماده‌ای سلولزی و دوستدار محیط زیست هستش که از الیاف گیاهی تهیه می‌شه. در زمان خرید به صورت پودر عرضه می‌شه و باید با آب ترکیب بشه. در ساخت این ماده، از هیچ ماده‌ی شیمیایی خطرناکی استفاده نشده و با توجه به ساختاری که داره، می‌شه از اون روی سطوح فلز، گچ، چوب، خاک، رنگ روغن، سیمان و حتی شیشه کار کرد.

مقایسه بلکا و رومالین (2)

رومالین چیست؟

رومالین، در واقع یه پوشش از جنس سلولز هستش که ماده اوّلیه‌ی اون به صورت پودری (بسته‌های 5 و 10 کیلویی) عرضه می‌شه. استفاده از رومالین نیاز به زیرسازی نداره و در مقایسه با اینکه بخوایم از کاغذ دیواری استفاده کنیم (و کلی هزینه و وقت صرف تعمیر ترک‌ها و حفره‌های دیوار بکنیم) می‌شه گفت آسون تر هست. و با کمک رومالین میشه با هزینه‌ای کمتر، به سطحی مطلوب رسید. خصوصاً اینکه به نسبت کاغذ دیواری، در مقابل رطوبت مقاومت بهتری هم از خودش نشون می‌ده و از دیوار جدا نمی‌شه. البته واضحه که کاغذ دیواری هم مزایای بی‌شماری داره و با وجود هزینه تمام‌شده‌ی بیشتر، همچنان زیبایی بیشتر و طرفدارهای خودش رو داره.

مقایسه بلکا و رومالین (1)

بلکا و رومالین چطور روی سطح اجرا می‌شن؟

نحوه‌ی اجرای بلکا و رومالین مشابه هم هستش. به این صورت که کافیه پودرش رو تهیه کنین و با نسبت‌هایی که روی بسته نوشته شده (هر کیلو پودر، معمولاً با چیزی در حدود 3-4 لیتر آب ترکیب می‌شه) با آب ترکیبش کنین و به خوبی هم بزنین. بعد از اینکه پودر و آب به خوبی ترکیب شدن، نیم ساعتی صبر می‌کنیم و دوباره ترکیب رو هم می‌زنیم. بعد، اونو با ماله یا کاردک روی دیوار می‌کشیم. خشک شدن خمیر، حدود 4 تا 6 ساعت زمان می‌بره. اگه چند لایه از رومالین مد نظر هست (برای عایق بودن بیشتر یا پوشش بهتر کار)، کافیه بعد از این چند ساعت لایه بعدی رو اجرا کرد. مقدار برداشتن تو هر حرکت و نحوه پخش کردنش روی دیوار برای یک‌دست اجرا شدنشه که اهمیت داره (این‌جاست که تجربه خودشو نشون می‌ده). چیزی در حدود دو میلی‌متر از خمیر روی دیوار کفایت می‌کنه.

مقایسه رومالین و بلکا (5)

شباهت‌های رومالین و بلکا چیست؟

می‌شه چندین صفحه از شباهت‌های این دو ماده نوشت. این‌جا خلاصه‌ای از موارد مهم رو براتون می‌گیم:

 • رومالین و بلکا نحوه‌ی تمیز کردن مشابهی دارن. بخش اعظم دیوارهای رومالین و بلکا، قابل شستشو هستن. امّا اگه از قابل شستشو نبودن اون مطمئن نیستین، می‌تونین برای تمیز کردن اون به غبارگیر یا جاروبرقی بسنده کنین. در غیر این صورت، بعد از اینکه غبار به خوبی از سطح پاک شدن، می‌شه به کمک مواد شوینده مناسب، سطح رو شست.
 • زمانی که این دو ماده با آب مخلوط می‌شن، به خاطر حالت خمیری، بسیار آسیب‌پذیرن و لازمه به خوبی خشک بشن.
 • رومالین و بلکا در محیط گرم، سریع‌تر خشک می‌شن.
 • به خاطر پیوستگی و خمیری بودن رومالین، امکان برش دادن یه قسمت از کار وجود نداره. پس سیم‌کشی و باقی کارهای تاسیساتی رو قبلش انجام داده باشین.
 • هر دو به خوبی قابلیت ترمیم و تعمیر دارن و می‌شه بخشی از سطح که دچار آسیب شده رو، به راحتی تعمیر کرد.
 • هر دو بدون بو و ضد حساسیت هستن.

مقایسه بلکا و رومالین (3)تفاوت رومالین و بلکا چیست؟

تفاوت این دو ماده، در موارد جزئی هستش. وگرنه هر دو پوششی بر پایه الیاف گیاهی هستن و نحوه‌ی اجرای اون‌ها هم تا حد قابل توجهی مشابه هم هستش. فقط در روش تهیه و مواد تشکیل‌دهنده تفاوت دارن:

 • بلکا و رومالین از نظر رنگ‌بندی و نوع ترکیب، با هم فرق می‌کنن.
 • رومالین در دماهای بالاتری در مقایسه با بلکا تولید می‌شه.
 • هر دو تا حدودی قابل تمیزکردن هستن (حتماً در زمان خرید از این موضوع مطمئن بشین) امّا بلکا قابلیت شستشوی کمتری داره.
 • طبیعتاً مقاومت به رطوبت هم در رومالین بیشتر از بلکا هستش.
 • تنوع رنگ‌های موجود در بازار رومالین، بیشتر از بلکا هستش.
 • با اینکه هر دو چسبندگی مناسبی دارن، قدرت چسبندگی رومالین، مقدار بیشتری گزارش شده و برای دیوارهایی که در تردد بیشتری هستن یا خصوصاً برای سقف‌ها، گزینه‌ی بهتری خواهند بود.

مقایسه رومالین و بلکا (3)

توصیه‌ای دوستانه برای استفاده از رومالین یا بلکا!

گفتیم که هر دو ماده اجرای بی‌دردسری دارن و خیلی راحت روی دیوار می‌شینن. امّا حواستون باشه که اگه سطح دچار نم‌زدگی یا رطوبت اساسی هست، حتماً قبل از اجرای هر کدوم از این مواد، اون ناحیه رو تعمیر کرده باشین. چرا که کلیه عواقب پیش آمده، متوجه شما خواننده‌ی عزیز خواهد بود!

 

نقاشی

بلکانقاشی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *