بلکا، پوشش دیواری یا رنگ بلکا، مزایا و معایب

بلکا نوعی پوشش دیواری سلولوزیه که برخی از افراد به اشتباه به اون رنگ بلکا هم میگن. اما باید بدونین که بلکا در واقع نوعی پوشش دیواری خاصه که دارای الیاف سلولوزی بوده و با رنگ تفاوت های زیادی داره.

در این مطلب میخواهیم در مورد معایب این نوع از پوشش های دیواری سلولوزی صحبت کنیم. البته مزایای بلکا روهم یک بررسی مختصر داریم و در انتها نتیجه گیری می کنیم که استفاده از این نوع پوشش دیواری به نغع شماست یا به ضررتون.

بلکار رنگارنگ
بلکار رنگارنگ

بلکا چیست؟

هر پوشش دیواری از جمله بلکا مانند سایر پوشش های دیواری از کاغذ دیواری تا کنیتکس و حتی رنگ که خودش به نوعی یک پوشش دیواری حساب میشه، تعدادی مزیت و عیب داره که هرکس با توجه به کاربرد و میزان بودجه ای که مد نظرشه، یکی از این پوشش های دیواری رو انتخاب میکنه. طبیعتاً هیچ پوشش دیواری نیست که هیچ حُسن و خوبی نداشته باشه و برعکسش هم کاملا صادقه و هیچ پوشش دیواری نیست که هیچ عیبی نداشته باشه. فقط این کاربرد مورد نظر ماست که باعث میشه برخی از عیب ها برامون کم اهمیت تر باشه و برخی مزایا برامون  مهم تر باشه.

بذارید براتون مثال بزنیم. مثلاً و باشه و به سایر مزایا زیاد اهمیتی نمیدید. البته اصلاح کنیم که کمتر اهمیت میدید و براتون در درجه ی اول، قابل شستشو بودن و کاملاً ضد آب بودن اون پوشش دیواری اهمیت داره. در کنار این مزیت، زمان بر بودن اجرا زیاد براتون مهم نیست و از نظر زمانی محدودیتی ندارین که مثلاً حتما تا 3 روز دیگه کارتون آماده ی تحویل باشه! پس با توجه به این مواردی که براتون اهمیت داره و ویژگی هایی که براتون مهمه، میتونین رنگ روغن یا رنگ اکریلیک انتخاب کنین. اما به هیچ عنوان نباید سراغ رنگ پلاستیک یا پوشش دیواری کنیتکس و بلکا برین.

معایب بلکا
معایب بلکا

بعد از این مقدمه ی نسبتاً طولانی بریم سراغ بررسی معایب و مزایای پوشش دیواری سلولوزی. درمورد مزایای بلکا، صحبت زیادی میشه. ضد حرارت و ضد صوت و نصب آسان و خیلی چیزای دیگه میگن! میخوایم تلاش کنیم به صورت بی طرفانه مزایا و معایب این پوشش دیواری رو بررسی کنیم. ببینیم چقدر از این ادعاهایی که در مورد مزیت های بلکا وجود داره صحیحه!

نحوه اجرای پوشش بلکا

در ویدئوی زیر میتونین بصورت خیلی خلاصه نحوه اجرای پوشش بلکا برای دیوار و همچنین بافت این نوع پوشش رو از نزدیک ببینین:

 

مزایای بلکا روی دیوار چیست؟

مزایای اصلی بلکا رو میتونیم در موارد زیر خلاصه کنیم.

 1. اجرای خیلی سریع و در کمترین زمان ممکن
 2. هزینه ی اجرایی پایین و مناسب بودن قیمت بلکا
 3. عدم نیاز به زیرسازی خاص
 4. پوشاندن عیوب و ترک های دیوار
 5. اجرای تر و تمیز و با کمترین میزان کثیف شدن خانه
بلکا طرح کره زمین
بلکا طرح کره زمین

در مورد مزیت های بلکا مواردی چون عایق صوت و حرارت و قابلیت شستشو هم گفته میشه که میشه گفت هم درسته و هم غلط! بذارین دراین مورد هم یک مثال براتون بزنیم. پلاستیک عایق صوت و حرارته. اما این میزان عایق بودن خیلی بستگی به ضخامتش داره! طبیعتاً شما از یک لایه ی خیلی نازک پلاستیک نمیتونین انتظار عایق کامل در برابر صوت و حرارت داشته باشین. برای عایق بودن باید حتما یک ضخامت نسبتاً زیادی از پلاستیک رو داشته باشین تا بتونه محیطی کاملاً عایق رو براتون فراهم کنه. این قضیه رو میتونین در مورد بلکا هم تصور کنین. برای عایق بودن بلکا باید ضخامت نسبتا زیادی از اون برروی سطح مورد نظر کار بشه درحالیکه عملاً این ضخامت برروی سطح کار نمیشه و بلکا با قطر خیلی کم برروی دیوار یا هرجای دیگر قرار میگیره.

البته این رو بگیم اینجوری هم نیست که بلکا اصلاً عایق نباشه. بلکه به دلیل وجود الیاف سلولوزی ماهیت عایق بودن در برابر حرارت و صوت رو داره اما همون طور که گفتیم به دلیل اینکه برروی سطح با ضخامت خیلی کم کار میشه، کاملاً عایق نیست و هم حرارت و هم صوت رو از خودش عبور میده.

اما در مورد ضد آب بودن و قابلیت شستشوی بلکا، باید بگیم که ضد آب نیست ولی میشه گفت قابل شستشو هست! البته قابل شستشو به سختی و با کمک شامپو فرش و مواد مشابه اون! البته برخی افراد میگن اگر بلکا کثیف بشه کلا دیگه کاری نمیشه براش انجام داد و قابلیت تمیز شدن نداره! این همه اختلاف نظر در مورد ویژگی ها و مزیت های یک پوشش دیواری!!! خیلی جالبه! نه؟!

بلکا زرشکی
بلکا زرشکی

در مورد مزایای بلکا صحبت کردیم و حالا میخواهیم به موضوع اصلی این مقاله یعنی معایب بلکا بپردازیم.

معایب بلکا روی دیوار چیست؟

همون طوری که گفتیم بهتون، بلکا یک نوع پوشش دیواری است که نسبت به رنگ هایی چون رنگ روغن و رنگ پلاستیک، قدمت زیادی نداشته و به تازگی وارد دنیای پوشش های دیواری چون رنگ و کاغذ دیواری شده است.

برخی از منابعی که اقدام به معرفی بلکا میکنند، اون رو پوشش دیواری کاملاً بدون عیب معرفی کرده و در مورد مزایای این پوشش دیواری هم اغراق های زیادی صورت میگیره و درصورتی که کسی از جزییات این پوشش دیواری اطلاعی نداشته باشه، ممکنه اسیر این تبلیغات بشه و انتخاب اشتباهی انجام بده که هزینه ی زیادی براش دربر داشته باشه.

بلکا سیاه و سفید
بلکا سیاه و سفید

بریم ببینیم که پوشش دیواری بلکا چه عیب هایی داره.

1. قابلیت شستشوی پایین و حتی غیر قابل شستشو

بعضی از افراد معتقدند که بلکاها قابل شستشو هستند و ما معتقدیم این مورد کاملاً اشتباهه! ممکنه بشه به سختی و با کمک شامپو فرش بشه بلکا رو تمیز کرد که البته اون هم دردسر های زیادی داره ولی قابلیت شستشو با آب نداره و برای جاهایی که در تماس با آب قراردارند و یا باید مدام شسته بشن، مناسب نیست. پس خیلی حواستون باشه که اسیر تبلیغات در این مورد نشید.

2. کیفیت متریال پایین

بعد از خشک شدن بلکا برروی دیوار، این مسأله کاملاً به چشم میاد و میبینید که کیفیت این متریال نسبت به تعریف هایی که ازش میشه، خیلی پایین تره و ممکنه توی ذوقتون بخوره.

3. قابلیت ترمیم پایین

البته نمیشه گفت بلکا رو نمیشه ترمیم کرد. بلکا قابلیت ترمیم داره. ولی بحث ما اینجا بیشتر روی کیفیت این ترمیمه. بلکا دارای کیفیت ترمیم پایینیه.

بلکا قرمز
بلکا قرمز

4. عایق صوت و حرارت نیست

شاید بگین خب رنگ روغن و پلاستیک و اکریلیک هم عایق نیستند که باید بگیم بله کاملاً درست میگین! پس چرا این مورد رو در معایب پوشش دیواری بلکا آوردیم؟! پاسخش اینه که چون در مورد این پوشش دیواری، این ادعاها مطرح میشه و در مورد اکریلیک و رنگ روغن این ادعاها اصلاً مطرح نیست. ماهم برای اینکه این پوشش دیواری با ادعاهایی که در موردش مطرح میشه تفاوت داره و اون ادعاها صادق نیست، این مورد رو در قسمت معایب آوردیم.

البته قبلاً هم گفتیم که به طور کلی این پوشش به دلیل الیاف سلولوزی موجود در داخلش، میتونه عایق باشه اما شرط این مساله این است که با قطر زیاد برروی دیوار یا سطح مورد نظر کار بشه که عملا این اتفاق نمی افته و قطر این پوشش دیواری برروی دیوار کم بوده و بنابراین قابلیت عایق بودن در برابر صوت و حرارت رو نداره.

بلکار طرحدار و رنگارنگ
بلکار طرحدار و رنگارنگ

5. درصورتی که بخواهید بعد از بلکا از رنگ یا پوشش دیواری دیگری استفاده کنید، دردسر زیادی برای جمع کردن بلکا از روی سطح خواهید داشت.

این مورد نیاز به توضیح زیادی نداره و کاملاً مشخصه. شما فکر کنین که روی دیوار بلکا کار کردید. الان بعد از 2 یا 3 سال به دلایل مختلف مثل ایجاد تنوع یا خراب شدن بلکا، میخواهید که برروی دیوار کاغذ دیواری یا رنگ یا پوشش های دیگری کار کنید. برای تراشیدن بلکا از روی دیوار، دردسر زیادی رو باید تحمل کنین و هزینه ی نسبتاً زیادی رو باید پرداخت کنین. درحالیکه این قضیه در مورد سایر پوشش ها و رنگ های دیواری خیلی کمتره.

بلکا
بلکا

انواع بلکا چیست؟

بصورت کلی میشه انواع بلکا رو به دو دسته تقسیم کرد:

 1. بلکای معمولی یا بلکا سلولزی
 2. بلکا ابریشمی

بلکای سلولزی همان پوشش بلکایی است که قبلا توضیح دادیم، اما بلکای ابریشمی یک نوع خاصه که بوسیله تارهای ابریشمی تزیین شده. این موضوع باعث شده که پوشش بلکا روی دیوار جلوه ی خاصی داشته باشه.

لازمه بگیم که قیمت و هزینه نصب بلکا ابریشمی بیشتر از بلکای معمولی است، چون به دلیل وجود همین الیاف ابریشمی اجرای اون سخت تر میشه.

بلکا ابریشمی

پرطرفدارترین نوع بلکا چیه؟ بلکا سفید؟ بلکا ابریشمی؟

همونطور که میدونین، میشه طرح ها و رنگهای مختلفی از بلکا روی دیوار اجرا کرد. اما معمولاً نوع بلکا سفید بدلیل ساده بودن و هماهنگی با دکوراسیون های مختلف طرفداران زیادی داره. علاوه بر این، بلکای ابریشمی هم بدلیل بافت ویژه ای که بخاطر الیاف ابریشمی داره، طرفداران خودش رو داره، هرچند هزینه بیشتر داشته و اجرای اون هم دشوارتره.

روی انواع بلکا برای دیوار میشه رنگ زد؟

این سوال رو خیلی ها میپرسن که روی دیواری که با پوشش بلکا کار شده میشه رنگ روغن یا اکریلیک بزنیم یا نه! پاسخ اینه که معمولا نمیشه و اگر هم بشه ممکنه رنگ طبله کنه یا خرابی های دیگه ای ایجاد بشه. روش اصولی همینه که پوشش بلکا رو از روی سطح بتراشید و بعد اقدام به رنگ آمیزی کنید.

روش کندن بلکا به چه صورت است؟

برای کندن بلکا میشه از اسپری آب استفاده کرد تا آسیب کمتری به دیوار وارد بشه. در این روش ابتدا سطح مورد نظر رو با اسپری آب مرطوب میشه و زمان میدیم تا رطوبت جذب بشه. سپس با استفاده از کاردک بلکا رو از روی سطح جدا می کنیم. در صورتی که دیوار گچی باشه ممکنه مقداری از گچ هم کنده بشه که پس از جدا کردن بلکا باید سطح مورد نظر گچ کاری بشه.

روی انواع بلکا میشه کاغذ دیواری زد؟

پاسخ این سوال هم منفیه. چون اگر دقت کرده باشید پوشش بلکا بافت درشتی داره و همین موضوع باعث میشه کاغذ دیواری به خوبی به سطح دیوار نچسبه. پس حتما در مورد بلکا بررسی بیشتری انجام بدین چون اگر بعدا پشیمون بشید دردسر و هزینه زیادی براتون داره!

نتیجه گیری؛ بالاخره بلکا خوبه یا نه؟!

میتونیم بگیم هم آره و هم نه! بستگی به کاربرد و بودجه ی شما داره! اگر بودجه ی پایینی برای رنگ آمیزی و انجام پوشش دیواری درنظر گرفتید و خیلی براتون مهمه که حتما کارتون در 1 یا 2 روز تموم بشه و زیاد براتون زیبایی کار مهم نیست، بلکا براتون خوبه. باتوجه به اینکه بلکا برخلاف کاغذ دیواری و رنگ روغن که هرکدوم هنگام اجرا بوی بد و مضری دارند و ممکنه کاغذ دیواری به دلیل چسب و رنگ روغن به دلیل پایه ی تینر که داره، بوی بدی که داره تا چند روز باقی بمونه، بوی بدی نداره. اگر به بو آلرژی یا حساسیت دارین، میتونین روی بلکا حساب کنید.

اما اگر میخواین پوشش دیواری داشته باشین که به راحتی اون رو شستشو بدید و یا بتونین طرح های مدرن و خیلی زیبایی داشته باشین یا قیمت براتون زیاد مهم نیست، میتونین از سایر پوشش های دیواری بر اساس کاربرد و طرح مورد نظرتون استفاده کنید.

در کل این قسمت رو بر عهده ی خودتون میذاریم که بر اساس مطالبی که گفتیم و مزایا و معایبی که در مورد بلکا ذکر شد، تصمیم بگیرین. ما هم امیدواریم به تصمیم گیری صحیح شما کمک کرده باشیم.

بلکا زرشکی
بلکا زرشکی

در پایان از شما میخواهیم که نظرات و سؤالات خودتون رو برامون بفرستید. تیم پشتیبانی ما پاسخگوی شما خواهند بود.

بلکا

بلکامزایا و معایب رنگ

18 دیدگاه

 • سلام من برا ترمیم بلکا رنگ بلکای کار شده در خونه م رو پیدا نکردم و مجبور شدم رنگ تیره تر بگیرم و دیوار و ترمیم کنم خیلی تو ذوق میزنه، آیا راهی هست که بشه کم رنگش کرد ؟

  • با سلام
   اول باید عرض کنم که بلکا از دسته ی رنگ ها نیست و الیافی هستن که با رزین (نوعی چسب) روی سطوح اجرا میشوند و چون هر طرح از یکسری الیاف تشکیل شده بصورت کلی دیگه خیلی سخته که همون طیف رنگ الیاف رو بشه پیدا کرد.
   بهترین کار تعویض کل سطح آسیب دیده با یک طرح دیگه است بنحوی که با دیوارها یا سطوح دیگر همخوانی و هارمونی رنگ داشته باشد.
   راهی برای تغییر رنگ الیافی که اجرا کردین متأسفانه موجود نیست.

 • سلام و خسته نباشید،
  قسمتی از دیوار اتاقم بلکا هستش،میخاستم بدونم میشه بدون اینکه اون رو در بیارم روی همون دوباره بلکا بزنم؟

 • سلام ایا میشه بلکا یا رومالین رو با پیستوله رنگ کرد
  اگه میشه چه رنگی مناسبه روغنی یا پلاستیک
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام دوست عزیز
   روی بلکا خیر.
   منظورتان از رومالین نمیدونیم چیه.

  • با سلام
   حتماً باید جمع بشه و دیوار هم کاملاً تمیز بشه.
   میتونین برای سادگی در جمع آوری و عدم آسیب گچ زیرکار، کمی بلکا رو با آبپاش خیس کنید.
   آبپاشی با ظرف شیشه شوی ها رو پیشنهاد میکنیم‌.

 • سلام میشه راه کندن بلکا رو هم بگین اگه بخوایم بلکا رو بکنیم و بعد از اول رنگ بزنیم چیکار باید بکنیم میشه خودمون بلکا رو بکنیم بعد واسه رنگ آمیزیش ب نقاش بگیم ک هزینه هاش کمتر شه ؟؟

  • سلام
   باید عرض کنم که بلکا از دسته ی رنگ ها نیست و الیافی هستن که با رزین (نوعی چسب) روی سطوح اجرا میشوند و چون هر طرح از یکسری الیاف تشکیل شده بصورت کلی دیگه خیلی سخته که همون طیف رنگ الیاف رو بشه پیدا کرد.
   بهتره از یک نقاش برای پاک کردن بلکا کمک بگیرید.

 • باسلام
  حدود ۴ ماه پیش دیوار اتاق خواب رو که از تراس نم زده بود وزرد رنگ شده بود بعد از بتونه کاری بلکا کردیم وکاملا خشک ومشکلی نداشت بعد از ۴ماه مشاهده کردیم که قسمتهایی از دیوار هاله زرد رنگ شده وحتی ترکهای دیوار مشخصه وتو ذوق میزنه.لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم فکرمو درگیر کرده.ممنون میشم

 • با سلام
  ما ی دیوار داریم خودش مقداری مرطوبه
  خود دیوار رو گچ زدیم اما گچه کنده شد!
  آیا میشه روش بلکا زد ؟

  • سلام
   خیر
   بلکا خودش روی گچ یا یه اندود دیگه اجرا میشه و به تنهایی با حجم و ضخامت زیاد فابل استفاده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *