آیا به فکر تغییر دکوراسیون منزل خود هستین؟ نگرانی هزینه‌ها باعث شده فعلاً صرف نظر کنین؟ خب ما اینجا می خوایم یک روش خیلی ساده و مقرون به صرفه رو به شما معرفی کنیم تا بتونین یک تغییر خیلی جذاب و اساسی در خونتون ایجاد کنین اما هزینه ی خیلی زیادی هم صرف نکنین. روشی که اینجا میخوایم ازش صحبت کنیم پتینه روی دیوار هست. پتینه کاری به طور کلی به هنری گفته میشه که در اون با استفاده از رنگ و وسایلی مخصوص، روی دیوار یا هر سطح دیگه‌ای طرحی بدون نظم ایجاد میشه.

در این مقاله قصد داریم ابتدا پتینه کاری رو تعریف کرده و قیمت حدودی اون رو ارائه کنیم. سپس 15 مدل پتینه کاری روی دیوار رو با هم بررسی کنیم. امیدواریم لذت ببرین و بتونین ازشون ایده بگیرین.

پتینه کاری چیست؟

در این هنر که این روزا خیلی هم طرفدار داره، با رنگای تیره و روشن روی سطوح مختلف طرح‌های زنگ زده و ترک خورده و غیره به وجود میاد. در این هنر از رنگ و یک خمیر مخصوص استفاده میشه تا روی سطوح نمایی فرسوده ایجاد بشه. رنگ هایی که در پتینه کاری روی دیوار به کار میره میتونه هر رنگی باشه اما خب چون قراره اشیاء طرحی کهنه و قدیمی بگیرن معمولاً از رنگای خردلی، آجری و زرد استفاده میشه.

لوازم پتینه روی دیوار، شامل رنگ، خمیر مخصوص، و ابزار مختلفی مثل اسفنج، پارچه‌های کنفی و غلتک های مختلف است.

قیمت پتینه کاری چقدره؟

پتینه کاری روی دیوار نسبت به نقاشی ساختمان با انواع رنگ ساختمانی متفاوته و کاری هنری محسوب میشه. با این حال حدود قیمت پتینه روی دیوار برای یک متر مربع عبارت است از:

نوع رنگ حداقل قیمت (تومان) حداکثر قیمت (تومان)
قیمت پتینه روی دیوار 15,000 35,000

مدل‌های پتینه دیوار منزل

در این بخش 15 مدل طرح پتینه روی دیوار رو برای شما نمایش میدهیم تا بیش‌تر با این هنر جذاب آشنا بشین و از این مدل‌ها ایده برداری کنین.

مدل‌ پتینه دیوار 1

عکس بالا مربوط به اولین مدل هستش. همونطور که می‌بینین رو دیوار یک رنگ تک زده شده و با اسفنج رنگی تقریباً متضاد با ضربه زده شده. این نمونه پتینه کاری روی دیوار با استفاده از یک اسفنج خیلی ساده و آسون انجام شده.

مدل‌ پتینه دیوار 2

این نمونه هم یکی از زیباترین انواع پتینه روی دیوار هستش. در اینجا از ترکیب چند رنگ استفاده شده و خیلی هم جذاب‌تر به نظر می رسه. دقت کنین که اینجا تفاوت رنگ پتینه روی دیوار با رنگای به کار رفته در اشیا خونه سهم بزرگی در خاص کردن این ایده داره.

مدل‌ پتینه دیوار 3

این یکی مدل تقریباً برعکس مدل قبلی، رنگای به کار رفته در پتینه کاری روی دیوار با رنگ اشیا داخل خونه هماهنگی داره. ولی خب اینم به همون اندازه میتونه جذاب و خاص باشه.

مدل‌ پتینه دیوار 4

عکس بالا، یک مدل دیگه از پتینه دیوار منزل رو نشون میده. اگه بخواین مرز رنگای مختلفی که به کار می‌برین در پتینه کاری مشخص باشه می تونین از اسفنج خیس استفاده کنین. کاری که دقیقاً در این مدل انجام داده و یک تفاوت رنگیه عالی ایجاد کرده.

مدل‌ پتینه دیوار 5

امروزه کاغذ دیواری‌های زیادی هم با همین طرحای پتینه در بازار وجود دارن که خیلی هم نسبت به کاغذ دیواری‌های کلاسیک پر طرفدارترن. مثل این مدل که رنگ آبی آرامشی بی نظیر به اتاق غذا خوری داده.

مدل‌ پتینه دیوار 6

عکس بالا هم یک نمونه دیگه از کاغذ دیواری پتینه شده هستش. همخونی رنگ کاناپه با کاغذ دیواری طرح پتینه معرکه ست نه؟!

مدل‌ پتینه دیوار 7

اینجا یک نمونه پتینه کاری روی دیوار گچی رو می‌بینین. ترکیب رنگای پتینه روی دیوار که خیلی شلوغ هستش با آشپزخونه‌ای که تماماً رنگ سفید توش به کار برده شده خیلی خاص و متفاوته!

مدل‌ پتینه دیوار 8

دیوار کنار پله‌ها همیشه یک جای مناسب برای پیاده کردن ایده‌های خاص و جالبه. اینجا در این مدل هم پتینه دیوار با یک رنگ خیلی جذاب انجام شده.

مدل‌ پتینه دیوار 9

این مدل خیلی خاصه میدونین چرا؟ چون طرح پتینه ورق طلا روی دیوار با شیرآلات و دسته کابینت‌ها به طرز خیلی بی نظیری ست شده.

مدل‌ پتینه دیوار  10

یک نمونه دیگه از ست کردن‌های خاص. ترکیب رنگ این ظرف که قدیمی هم به نظر میاد دقیقاً در رنگ پتینه روی دیوار به کار رفته. خب این یعنی نهایت هنر و جذابیت!

مدل‌ پتینه دیوار   11

بازم رنگای جذاب و دل نشین. ترکیب چندین رنگ در پتینه دیوار منزل می تونه اونو بی نهایت خاص کنه!

مدل‌ پتینه دیوار  12

عکس بالا هم یک نمونه دیگه از پتینه کاری روی دیوار گچی رو نمایش میده. یک اتاق خواب شیک و مدرن.

مدل‌ پتینه دیوار 13

اینجا نحوه درست کردن یک طرح پتینه با استفاده از اسفنج و رنگ رو میتونین ببینین.

پتینه برجسته روی دیوار

خمیرهای مختلفی وجود دارن که می تونین با استفاده از اونا طرح‌های برجسته‌ای رو روی دیوار ایجاد کنین. مثل دوتا مدل زیر که در هر دو از پتینه برجسته روی دیوار استفاده شده و یک دکوراسیون خاص و بی نظیر با کم‌ترین هزینه ممکن به دست اومده. در مدل اول از اشیاء برجسته استفاده شده و در مدل دوم هم از خمیر.

مدل‌ پتینه دیوار 14

مدل‌ پتینه دیوار 15

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *