قیمت نقاشی ساختمان در سال 98


تاحالا براتون پیش اومده که منزلتون رو بخواهید رنگ آمیزی کنین و قیمت تخمینی شما با قیمتی که نقاش براتون در انتها فاکتور میده متفاوت باشه؟! این مسأله یکی از مشکلات نقاشی ساختمان است که اگر دقت نکنیم، میتونه گریبان گیر همه ما بشه. پس باید از قبل اطلاعاتی در مورد قیمت نقاشی و رنگ آمیزی ساختمانی جمع آوری کنیم و همچنین بدونیم که چجوری باید از نقاش قیمت بگیریم تا کمتر درگیر این مشکل بشیم.

همه‌مون از نوسانات زیاد قیمت در پارسال و امسال (سال 98) مطلع‌ایم و کلی هم اذیت شدیم. در این مطلب میخواهیم در مورد قیمت نقاشی و رنگ های ساختمانی در سال 98 صحبت کنیم تا ببینیم اوضاع چطوره. از اونجایی که هنوز در نیمه اول سال 98 هستیم و همه جا قیمت ها پایدار نشده، ما سعی می‌کنیم قیمت منصفانه نقاشی ساختمان در سال 98 رو با توجه به قیمت های سال 97 و تغییرات قیمت از ابتدای 98 تا الان برآورد کنیم.

برای همین ابتدا قیمت نقاشی سال 97 رو مرور می‌کنیم تا با توجه به تغییرات قیمتی سال 98، به قیمت نقاشی امسال برسیم و محاسبه کنیم چه قیمتی برای نقاشی در سال 98 منصفانه است.
پیش از بیان قیمت سال 98، قیمت نقاشی ساختمان درسال 97 رو مرور می‌کنیم

قیمت نقاشی ساختمان در سال 97 به شرح زیر بود.

نوع رنگ حداقل قیمت به ازای متر مربع(تومان) حداکثر قیمت به ازای متر مربع(تومان) توضیحات
روغن 10,000 15,000 این قیمت بستگی به نوع زیر سازی داره.
پلاستیک 5,000 7,000 با رنگ پلاستیک درجه 1
اکریلیک 9,000 15,000 بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره
مولتی کالر 7,000 12,000 ستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره
بلکا 6,000 14,000 بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره.

در مورد این قیمت ها در مطلب «قیمت نقاشی ساختمان» هم گفتیم، دقیق نیستن و فقط حدودی از قیمت نقاشی ساختمان رو به شما نشون میدن. پس قیمت دقیق چیه؟! قیمت دقیق در واقع قیمت نهایی کار شماست. یعنی از نقاش بخواهید که بیاد و از محل شما بازدید کنه و با توجه به جزئیات اجرایی مدنظر شما و متراژ محل و کیفیت کار، قیمت نهایی رو بهتون بده.

نکاتی در مورد لیست قیمت رنگ در سال 97

نکاتی که در ادامه میگیم، در مورد توضیحات این جدول است تا نقطه ابهامی در جدول براتون وجود نداشته باشه.

  • در مورد قیمت رنگ روغن در جدول گفتیم که به نوع زیرسازی بستگی داره. منظور از نوع زیرسازی در واقع کیفیت و میزان خرابی دیوار قبل از رنگ آمیزی است. اگر کیفیت دیوار شما پایین باشه و یا دیوار خرابی زیادی داشته باشه احتیاج به زیرسازی مفصل و زیاد و بتونه کاری دقیق داره. پس طبیعتا قیمت به ازای هرمتر مربع افزایش پیدا کرده و هزینه شما هم زیاد میشه. اگر دیوار قبل از رنگ آمیزی زیاد خرابی نداشته باشه و نسبتاً مرتب باشه، میتونین روی قسمت پایینی بازه قیمتی حساب کنین.
  • در مورد رنگ پلاستیک که توضیح موجود در جدول کاملاً گویاست اما در مورد رنگ اکریلیک، باید بگیم که رنگ اکریلیک ساختمان، میتونه 3 نوع زیر سازی روغنی، پرایمر مخصوص و پلاستیک داشته باشه. براساس این زیرسازی قیمت اکریلیک متفاوته. اکریلیک با زیرسازی روغنی از همه گران تر بوده و اکریلیک با زیرسازی پلاستیک به دلیل کیفیت پایین تر کار نهایی، از دو نوع دیگه ارزون تره. پس اگر اکریلیک تماماً ضد آب و با زیرسازی رنگ روغن مد نظرتونه باید روی بخش بالایی بازه ی قیمتی جدول حساب کنین.
  • رنگ مولتی کالر هم جزء رنگهایی ست که بازه قیمتی گسترده ای داره. علت اون به نوع زیرسازی برمیگرده. در مورد زیرسازی رنگ مولت کالر باید بگیم که کاملاً مشابه با رنگ اکریلیک هست و تفاوتی نداره.
  • پوشش دیواری بلکا بازه قیمتی گسترده تر از سایر موارد داره. دلیل اون اینه که ما به طور کلی دو نوع بلکا داریم. یک نوع بلکا عادی که قیمتی حدود 6,000 تا 8,000 داره و نوع دوم بلکا ابریشمی هست که قیمتی حدود 12,000 تا 14,000 تومان داشته و کیفیت و زیبایی بیشتری نسیت به پوشش دیواری و رنگ بلکا داره.

رنگ نارنجی-سفید

قیمت نقاشی ساختمان درسال 98

حالا که قیمت رنگ نقاشی ساختمان در سال 97 رو به صورت خلاصه گفتیم، بریم و قیمت نقاشی سال 98 رو محاسبه کنیم.

قیمت نقاشی تابع چند عامل هست که اگر بخوایم اونها رو دقیق و با جزئیات بررسی کنیم هم خیلی پیچیده میشه و هم از حوصله شما خارج میشه. پس مقداری کلی تر به قضیه نگاه می‌کنیم. به طور کلی میتونیم کل هزینه نقاشی به ازای هر متر مربع رو تابع دو عامل کلی بدونیم. این دو عامل عبارتند از:

1- مصالح (به صورت ویژه خود رنگ)

2- دستمزد نقاش

پس برای اینکه بفهمیم قیمت منصفانه نقاشی در سال 98 چه حدودی داره، باید تغییرات قیمتی نسبت به سال 97 رو در این دو عامل بررسی کنیم. در نهایت می‌تونیم به بازه قیمتی منصفانه در سال 98 برسیم.

دستمزد نقاش در سال 98

بررسی تغییرات قیمت رو از روی تغییر قیمت دستمزد نقاش شروع می‌کنیم.

طبق عرف و با توجه به میزان افزایش قیمت‌ها، در هرسال باید تغییر دستمزد مطابق با میانگین تورم سالانه ی اون سال باشه. سال 97 از نظر اقتصادی سال خیلی عجیبی بود و قیمت خیلی از اجناس به صورت بی رویه و کنترل نشده بالا رفت. اما تورم سالانه ای که اعلام شد حدود 27 درصد بود. احتمالاً شما هم موافقین که این عدد خیلی هم با افزایش زیاد قیمت‌ها در این سال تطابق نداره. بهرحال بنظر می‌رسه افزایش قیمت دستمزد به مقدار حدود 30 درصد، حداقل میزان قابل قبول باشه.

از طرفی حدود 40 تا 60 درصد قیمت اعلام شده برای نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع مربوط به دستمزد نقاش هست که اون رو هم به طور میانگین 50 درصد قیمت تمام شده به ازای هر متر مربع درنظر میگریم. پس برای بخش دستمزد نقاش در سال 98، افزایش قیمت حدود 30 درصدی مناسب و معقوله.

رنگ آبی طوسی لاکچری

بذارین با یک مثال براتون قضیه رو کاملاً روشن کنیم. فرض کنین شما در سال گذشته میخواستید دیوار های خانه خودتون رو با رنگ اکریلیک نقاشی کنین. نقاش به شما برای هرمتر مربع نقاشی اکریلیک ساختمان، 14,000 تومان قیمت میده. از این مقدار، حدود 7,000 تومان دستمزد نقاش و نصف دیگر آن صرف خرید ابزار و رنگ و سایر موارد مورد نیاز برای نقاشی خانه شما میشده!

حالا اگر این نقاشی بخواد در سال 98 انجام بشه، معقوله که برای بخش دستمزد، نقاش مبلغ رو حدود 30 درصد افزایش بده. 30 درصد 7,000 تومان میشه 2,100 تومان. پس اگر در سال 98 این مبلغ رو حدود 9,000 تومان در نظر بگیریم، قیمت نسبتاً معقول و قابل قبولی خواهد بود!

قیمت مصالح و ابزار نقاشی در سال 98

اما آیا فقط قراره همین 2,100 تومن در هر متر مربع هزینه شما اضافه بشه؟! مسلماً نه! چون همون طور که گفتیم، دستمزد نقاش تنها عامل تأثیرگذار در قیمت نهایی نقاشی نیست و غیر از اون، قیمت ابزار ها و مصالح و رنگ هم مؤثره. به طور میانگین تأثیر این عوامل یعنی قیمت مصالح و ابزار های نقاشی، برابر با دستمزد نقاش در قیمت نهایی نقاشی است. یعنی در سال 97 حدود نیمی از مبلغ نقاشی ساختمان به ازای هر متر مربع، به تهیه ابزار و مصالح اختصاص پیدا میکرد.

اگر بخواهیم در مثال بالا بگیم، همانند دستمزد که حدود 7,000 تومان از 14,000 تومان در سال 97 به ازای هرمتر مربع رو به خودش اختصاص میداد، مصالح هم سهمی 7,000 تومانی در هر متر مربع نقاشی دارند.

اما آیا افزایش قیمت مصالح برابر با تورم بوده است؟! باید بگیم طبق تحقیقات میدانی که توسط کارشناسان سایت اوستا نقاش صورت گرفته، جواب این سؤال منفیه! یعنی مصالح و رنگ افزایش قیمتی بیشتر از میانگین تورم سالانه داشته و با افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت خیلی زیادی در بازار رنگ و مصالح و ابزار نقاشی اتفاق افتاده است.

میزان افزایش قیمت در ابزار و مصالح و رنگ دارای بازه ی گسترده ای بوده و چون تنوع موارد در این قسمت بالاست، نمیتونیم یک عدد مشخص رو به اون اختصاص بدیم. عددها نشون میدن که ابزار ها و رنگ ها و مصالح بین 30 تا 80 درصد افزایش قیمت داشته اند.

رنگ زرد سفید دیوار

خب حالا این مورد رو چجوری محاسبه کنیم؟! دقیقاً مشابه با دستمزد حساب می‌کنیم یا این تفاوت که مقادیر درصد ها در اینجا متفاوت هست. به طور میانگین اگر افزایش 50 درصدی رو برای ابزار و رنگ و مصالح درنظر بگیریم، در مثال بالا چیزی حدود 3,500 تومان به ازای هرمتر مربع به مبلغ مربوط به ابزار و مصالح و رنگ (متریال) افزوده شده و این مبلغ به چیزی در حدود 10,500 خواهد رسید!

یعنی سهم بخش قیمت مصالح در هر متر مربع نقاشی اکریلیک با 50 درصد رشد به 10,500 تومان می‌رسه.

لیست قیمت تمام شده نقاشی ساختمان در سال 98 با احتساب هزینه نقاش و مصالح

حالا که هر دو عامل اصلی و بنیادی که برروی قیمت نهایی رنگ اثر میگذارند رو به صورت جداگانه درنظر گرفته و میزان افزایش قیمت رو در اون ها محاسبه کردیم، نیازه تا فقط این موارد رو باهم جمع کنیم. اینجوری می‌تونیم قیمت منصفانه نقاشی ساختمان در سال 98 رو خیلی راحت حتی خودمون هم محاسبه کنیم.

البته این محاسباتی که گفتیم رو نمیخواد که برای همه رنگ ها شما انجام بدین و ما براتون انجام دادیم و کارتون رو راحت کردیم. نتیجه این محاسبات رو در جدول زیر مشاهده میکنین. قیمت نقاشی ساختمان در سال 98

نوع رنگ حداقل قیمت به ازای متر مربع(تومان) حداکثر قیمت به ازای متر مربع(تومان) توضیحات
روغن 14,000 21,000 این قیمت هم بستگی به نوع زیر سازی داره.
پلاستیک 7,000 10,000 با رنگ پلاستیک درجه 1
اکریلیک 12,500 21,000 بستگی به نوع زیرسازی و پرایمری که در زیر کار استفاده میشه داره
مولتی کالر 10,000 17,000 بستگی به نوع رنگ و کیفیت اون داره
بلکا 8,500 20,000 بستگی به نوع پوشش دیواری و کیفیت اون داره.

توضیحات این جدول هم مثل جدول قبلیه و تفاوتی نداره.

نکاتی مهم در مورد قیمت نقاشی ساختمان در سال 98

اما حالا که جداول قیمتی سال 98 و سال 97 رو دیدین باید چندتا نکته خیلی مهم در مورد قیمت رنگ بهتون بگیم. نکته اول اینکه این جدول مربوط به قیمت رنگ  سال 98 با اینکه بر اساس محاسبات دقیق به دست اومده اما بازهم نمیشه گفت خیلی دقیق هست. ما سعی کردیم که این جدول دقیق باشه اما در هرحال این جدول حدودی از قیمت رنگ رو به شما نشون میده و نباید فقط به این جدول متکی باشید و باید از افراد مختلف قیمت بگیرین.

اما نکته خیلی خیلی مهمتر اینکه اصلاً نباید شما قیمت متری بگیرین!!! چون قیمت متری خیلی جای تغییر داره. همون طوری که میبینین قیمت به صورت بازه ای هست چون تفاوت قیمتی که افراد مختلف میدن متفاوته.

ممکنه فردی به شما قیمت بده و بگه مثلاً اکریلیک متری 15,000 تومان کار میکنه و فردی دیگه به شما قیمت بده و بگه من متری 12,000 تومان کار میکنم. در نهایت اون فردی که بهتون قیمت 12,000 تومانی داده فاکتوری 1 میلیون و پانصد هزار تومانی بهتون بده و اون فردی که بهتون قیمت متری 15,000 تومانی داده، فاکتوری 1 میلیون و سیصد هزارتومانی بهتون بده!

رنگ روغنی براق

ممکنه تعجب کنین اما این اختلاف قیمت وجود داره. مثلا فردی که قیمت 12,000 تومانی بهتون داده بگه من هزینه جداگانه ای برای گچ بری سقف و رنگ آمیزی ابزار ها حساب کردم و پول رنگ آمیزی درب ها رو جداگانه میگیرم اما فردی که قیمت 15,000 تومانی داده بگه من هزینه جداگانه ای بابت رنگ آمیزی گچ بری و ابزار ها نمیگیرم.

اصلاً بذارین در مورد این مسأله یه سوال ازتون بپرسم. شما براتون مهمه که نقاش باهاتون متری ارزون تر حساب کنه یا براتون مهمه در نهایت که میخواین تسویه کنین پول کمتری به نقاش پرداخت کنین؟!

مسلماً همه ما میخواهیم تا در نهایت کار برامون ارزون تر دربیاد و پرداخت کمتری داشته باشیم. پس از نقاش ها بخواهید که در محل شما حاضر شده و طرح و رنگ های مدنظرتون رو بهشون بگین. نقاش ها منزل شما رو اندازه گیری می‌کنن و باید بهتون یک قیمت نهایی و ثابت بدهند. بر اساس این قیمت ثابت شما تصمیم گیری می‌کنین که کار خودتون رو به چه کسی بسپارید. اینجوری میتونین همون مبلغ توافق شده رو در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کرده و هر دوطرف قرارداد رو امضا کنین تا بعداً مشکلی براتون پیش نیاد.

در نهایت از شما ممنونیم که به این مطلب توجه کردید. امیدواریم مطلب مفیدی براتون باشه. میتونین نظرات و پیشنهادات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین و کامنت های خودتون رو در قسمت کامنت های همین مطلب بفرستید.

کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود. هر سؤالی دارین کامنت کنید.

قیمت رنگ

قیمت نقاشی ساختمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *