قیمت رنگ پلاستیک ساختمان

قیمت رنگ پلاستیک ساختمان


رنگ پلاستیک هرچند که کاربرد کمی نسبت به گذشته در رنگ آمیزی ساختمانی دارد اما یکی از رنگ های قدیمی ساختمانی است که هنوز هم کاربرد داشته و برای مواردی مثل رنگ آمیزی سقف استفاده میشه. ارزان بودن رنگ پلاستیک نسبت به سایر رنگ های ساختمانی باعث میشه که اگه بخوایم هزینه هامون کاهش پیدا کنه، در محل هایی که استفاده از سایر رنگ ها نظیر رنگ روغن، اکرلیک و … الزامی نداشته باشه، نظیر سقف، داخل کمد های دیواری و داخل کابینت های آشپزخانه، از رنگ پلاستیک استفاده کنیم.

در این مطلب میخوایم در مورد قیمت رنگ ساختمان پلاستیک صحبت کنیم و حدودی از قیمت رنگ پلاستیک برحسب مترمربع رو بگیم. بعلاوه در انتها چند نکته در مورد رنگ پلاستیک بهتون میگیم تا با خیال راحت بتونین با نقاش قرارداد ببندید.

 

رنگ پلاستیک
رنگ پلاستیک

قبل از رفتن به سراغ قیمت ها، توصیه میکنم مطلب مربوط به قیمت رنگ روغنی و مطلب مربوط به قیمت رنگ اکریلیک رو مطالعه کنین. از اونجایی که معمولاً کسی برای رنگ آمیزی کل خانه ی خودش از رنگ پلاستیک استفاده نمیکنه و معمولاً تلفیقی از رنگ روغن و پلاستیک یا رنگ پلاستیک و اکرلیک و یا سایر رنگ ها استفاده میشه، پس دونستن قیمت این دو جنس از رنگ ها و اطلاع از نکات مربوط به قیمتش خیلی میتونه به ما در بستن قرارداد و پیدا کردن نقاشی با قیمت مناسب کمک کنه.

قیمت رنگ پلاستیک سبز

قیمت رنگ پلاستیک پیش از سال 1400 چقدره؟

در جدول زیر قیمت رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان رو برای یک ماه قبل از سال 1400 مشاهده می‌کنین:

 

نوع رنگ حداقل قیمت رنگ پلاستیک به تومان حداکثر قیمت رنگ پلاستیک به تومان توضیحات
رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان 14000 20000 در صورتی که رنگ رو خودتون تهیه کنید، حدود 40 تا 60 درصد از این مبلغ کم میشه.

 

نکته 1: قیمت‌های جدول بالا به ازای یک متر مربع است.

نکته 2: این قیمت بابت رنگ و اجرا باهم هست. یعنی نقاش، به ازای تهیه ی رنگ و رنگ آمیزی کامل هرمتر مربع از کار، چیزی حدود 14,000 الی 20,000 تومان از شما می‌گیره. همون طور که در بخش توضیحات جدول گفتیم، اگر رنگ رو خودتون تهیه کنین، حدود 40 تا 50 درصد از این مبلغ کم میشه و شما بابت دستمزد نقاش مبلغی حدود 7,000 تا 10,000 تومان بابت هر متر مربع رنگ آمیزی پرداخت می کنین. البته در مقاله ی قیمت رنگ روغن هم خدمتتون گفتیم که این کار رو زیاد توصیه نمی کنیم. ترجیح بر اینه که تهیه ی رنگ روهم بر عهده ی نقاش بذارید و کار رو به صورت کامل به اهل فن بسپارین.

رنگ پلاستیک بنفش
رنگ پلاستیک بنفش

مراحل انجام رنگ پلاستیک، به اندازه ی رنگ روغن پیچیده و زمان بر نیستن. اما به هرحال چند مرحله داره که باید انجام بشه و این قیمتی که اعلام شد بابت انجام همه ی این مراحل در یک متر مربع است.

اگر از کیفیت نهایی کار رضایت نداشته باشین، میتونین به نقاش بگین تا براتون تعداد دست بیشتری رنگ بزنه. رنگ نهایی باید به صورتی باشه که اثری از رنگ پیشین برروی اون ظاهر نباشه.

رنگ پلاستیک برای اتاق خواب
                                                                                                                                 رنگ پلاستیک برای اتاق خواب

چه پارامتر هایی بر قیمت تمام شده‌ی رنگ آمیزی با رنگ پلاستیک اثر گذاره؟!

جواب این سؤال، هم آسونه و هم مقداری پیچیدست. آسون به این دلیل که این پارامتر ها زیاد نیستن و خیلی راحتن. یکی قیمت رنگ و دیگری قیمت دستمزد. اما پیچیده به این دلیل که هرکدوم از این پارامتر هایی که گفتم خودشون خیلی جزئیات دارن. مثلاً قیمت رنگ وابسته به خیلی از پارامتر ها نظیر قیمت ارز هست  و دستمزد نقاش هم علاوه بر مقداری که عرف اون رو تعیین میکنه، بستگی به مسائلی مثل طرح و رنگ مورد نظر شما داره.

رنگ پلاستیک سرمه ای
رنگ پلاستیک سرمه ای

طبیعتاً اگر نقاشی شما ساده و بدون هیچ پیچیدگی یا ظرافتی باشه، دستمزد نقاش همین مقداره که گفتیم اما اگر طرح شما دارای ظرافت یا پیچیدگی خاص باشه یا اینکه تعداد رنگ های بیشتر از یک نوع بخواین، احتمالاً در پرداختی شما به نقاش، نسبت به طرح ساده تفاوت ایجاد میشه. مثلاً وجود گچبری در سقف و تمایل شما برای رنگ آمیزی گچبری به صورت دو رنگ، میتونه مقدار هزینه ی شما رو افزایش بده.

نقاش ها عموماً برای رنگ زدن درب ها و چارچوبشون، گچ بری ها و سایر موارد مشابه به گچ بری، که اصطلاحاً بهشون ابزار گفته میشه، هزینه ی جداگانه ای دریافت میکنن که محاسبه ی این هزینه و به توافق رسیدن سر اون هم، مساله ی مهم و تعیین کننده ای در مقدار هزینه ی پرداختی شما داره.

 

رنگ پلاستیک سبز ساختمان
رنگ پلاستیک سبز ساختمان

قیمت رنگ پلاستیک در سال 1400 چقدر میشه؟

حالا که با قیمت فعلیِ نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک آشنا شدین، وقتشه بریم سراغ برآورد قیمت رنگ پلاستیک برای اواخر بهار سال 1400.

همونطور که در بالا گفتیم، قیمت کلی نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک شامل هزینه دستمزد و قیمت متریال نقاشی است. پس برای اینکه بتونیم برای قیمت رنگ پلاستیک در سال 1400 برآوردی ارائه بدیم لازمه که تغییرات دستمزد و متریال نقاشی رو در سال جدید بررسی کنیم.

تغییرات هزینه دستمزد نقاشی با رنگ پلاستیک در سال 1400 چقدره؟

هزینه‌های مربوط به دستمزد حدود 50 تا 60 درصد از کل هزینه نقاشی با رنگ پلاستیک رو شامل میشه. ما فرض می‌کنیم بطور میانگین 55 درصد از هزینه‌ی تمام شده‌ی نقاشی مربوط به دستمزدِ نقاش است.

معمولاً هر سال دستمزدها متناسب با نرخ تورم تغییر می‌کنن. امسال نرخ تورم اعلام شده برای 12 ماه منتهی به بهمن، حدود 42 درصد بوده. پس انتظار میره دستمزد نقاشی هم بین 25 تا 40 درصد افزایش داشته باشه. خب همینطور که می‌بینین 25 تا 40 درصد بازه‌ی بزرگی هست و نمیشه با این بازه های حدودی تخمین درستی برای تغییرات قیمت ارائه کرد.

برای همین ما تصمیم گرفتیم برآورد خودمون رو از تغییرات هزینه دستمزد نقاشی در سال 1400، در قالب دو تا سناریوی خوش‌بینانه و بدبینانه محاسبه کنیم:

سناریوی خوش‌بینانه برای تغییرات هزینه دستمزد نقاشی با رنگ پلاستیک در سال 1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، دستمزد نقاشی فقط 25 درصد افزایش داشته باشه. با توجه به اینکه گفتیم دستمزد 55% از قیمت کلی نقاشی با رنگ پلاستیک رو شکل میده، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی در سناریو خوش‌بینانه میشه:

14 درصد افزایش

سناریوی بد‌بینانه برای تغییرات هزینه دستمزد نقاشی با رنگ پلاستیک در سال1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، دستمزد نقاشی 40 درصد افزایش داشته باشه. با توجه به اینکه گفتیم دستمزد 55% از قیمت کلی نقاشی با رنگ پلاستیک رو شکل میده، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی در سناریو بد‌بینانه میشه:

22 درصد افزایش

سوال: ممکنه براتون سوال پیش بیاد پس تغییرات قیمت رنگ و مصالح نقاشی چی؟ چرا اونا رو محاسبه نکردیم؟

جواب: درسته حق با شماست. بدون در نظر گرفتن تغییرات قیمت رنگ که نمیشه برآوردی برای قیمت نقاشی پلاستیک در سال 1400  ارائه بدیم! پس بریم سراغ قیمت متریال نقاشی که مهمترینش رنگ هست.

تغییرات هزینه رنگ پلاستیک و مصالح نقاشی در سال 1400 چقدره؟

هزینه‌های مربوط به رنگ پلاستیک و مصالح نقاشی حدود 40 تا 50 درصد از کل هزینه نقاشی رو شامل میشه. برای ساده سازی محاسبات، فرض می‌کنیم 45 درصد از هزینه‌ی تمام شده‌ی نقاشی مربوط به متریال نقاشی است.

رنگ و متریال نقاشی بیشتر از اینکه وابسته به تورم باشن، تحت تأثیر تغییرات نرخ ارز هستن. برآورد ما تغییرات 15 تا 30 درصدی در نرخ ارز هست.

در ادامه دو تا سناریوی خوش بینانه و بدبینانه در مورد تغییرات قیمت رنگ پلاستیک و مصالح نقاشی رو مشاهده می‌کنین:

سناریوی خوش‌بینانه برای تغییرات قیمت رنگ پلاستیک در سال 1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، قیمت رنگ پلاستیک و مصالح نقاشی فقط 15 درصد افزایش داشته باشه. با توجه به اینکه گفتیم متریال نقاشی 45% از قیمت کلی نقاشی با رنگ پلاستیک رو شکل میده، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی در سناریو خوش‌بینانه میشه:

7 درصد افزایش

سناریوی بد‌بینانه برای تغییرات قیمت  رنگ پلاستیک در سال 1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، قیمت رنگ پلاستیک و مصالح نقاشی 30درصد افزایش داشته باشه. بنابراین، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی فقط بر اساس افزایش قیمت متریال، در سناریو بد‌بینانه میشه:

16 درصد افزایش

برآورد قیمت نهایی نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک در سال 1400

در جدولی که در ادامه میاد برآورد خودمون از قیمت نقاشی ساختمان با استفاده از رنگ پلاستیک رو برای اواخر بهار سال 1400 ارائه کردیم. اما چطور؟

درصدهای ارائه شده در سناریوهای بالا برای افزایش تنها یکی از عوامل دستمزد یا متریال نقاشی بود. اما در جدول زیر جمع بندی تغییرات قیمت تمام شده‌ی نقاشی ساختمان با استفاده از رنگ پلاستیک رو با در نظر گرفتن افزایش قیمت هم در دستمزد و هم در متریال نقاشی محاسبه کردیم:

فرضیه ها

درصد افزایش برآورد شده برای دستمزد نقاش

درصد افزایش برآورد شده برای متریال نقاشی

درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی ساختمان

سناریوی خوش بینانه

25

15

21

سناریوی بد بینانه

40

30

38

 

حالا بریم سراغ جدول قیمتی. در جدول زیر قیمت برآورد شده برای اواخر بهار سال 1400 رو برای رنگ پلاستیک مشاهده می‌کنین. ستون دوم و سوم از سمت راست، مربوط به حداقل قیمت و حداکثر قیمت در سال 1400  بر اساس سناریوی خوش بینانه یعنی رشد 21درصدی در قیمت‌هاست. ستون چهارم و پنجم هم مربوط به قیمت های برآوردی بر اساس سناریوی بدبینانه یعنی افزایش 38 درصدی است.

نوع رنگ

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در سناریوی خوش بینانه

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در سناریوی بدبینانه

حداقل قیمت سال 1400

حداکثر قیمت سال 1400

حداقل قیمت سال 1400

حداکثر قیمت سال 1400

رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان

17,000

24,000

19,000

27,000

نکته 1: قیمت‌های جدول بالا بر اساس تومان است.

نکته 2: قیمت‌های ارائه شده در جدول به ازای یک متر مربع است.

نکته 3: برآورد هایی که در این بخش ارائه کردیم برای اواخر بهار سال 1400 است.

نکته خیلی مهم: چجوری قیمت تمام شده رو محاسبه کنیم که کلاه سرمون نره؟!

بنظر شما باید چجوری قیمت تمام شده رو محاسبه کنیم تا کلاه سرمون نره؟! بهتون میگم که زیاد هم محاسبه نمیخواد!

چجوری؟! خیلی راحته. شما از هرکسی خواستین قیمت بگیرین، بهش بگین: «آخرش چند؟!!!!» به عبارت دیگه، قیمت تمام شده از نقاش ها بگیرین و اصلاً اصرار و پافشاری بابت قیمت گرفتن از پشت تلفن نداشته باشین.

حتماً با چند نفر تماس بگیرین و ازشون ابتدا یک قیمت حدودی بابت هر متر مربع کار بگیرین. سپس از اونها دعوت کنین تا محل شما رو بازدید کنن و طرحی که مدنظرتونه رو به طور کامل براشون توضیح بدید و در نهایت ازشون بخواین با توجه به متراژ منزل شما و طرح مورد نظرتون یک قیمت تموم شده یا اصطلاحاً «قیمت چکی» بهتون بدن!

برای اطلاعات بیشتر میتونید مطلب نحوه محاسبه قیمت نقاشی ساختمان رو مطالعه کنید.

پس حواستون باشه که حتماً قیمت تمام شده بگیرین و قیمت متری نگیرین. درسته که قیمت متری حدودی از قیمت تمام شده رو تعیین میکنه اما با توجه به همون مسائلی که گفتم و پیچیدگی های اجرای رنگ آمیزی خانه، شما کار راحت تر رو انجام بدین و از نقاش بخواین بهتون بگه در نهایت چقد از شما پول میگیره تا کل پروژه رو به سرانجام برسونه.

البته برای رنگ آمیزی رنگ پلاستیک، به صورت مستقل اقدام نمیشه و معمولاً رنگ پلاستیک در خلال سایر رنگ ها و به عنوان مکمل برای اون در قسمت های مختلف مثل سقف و داخل کمد های دیواری و کابینت های آشپزخانه استفاده میشه. پس از چند نفر بخواین که بیان و بهتون قیمت بدن و در نهایت با مقایسه ی همه ی جوانب، بهترین نقاش رو که کار باکیفیت در کنار قیمت مناسب رو بهتون ارائه میده، انتخاب کنید.

 

محاسبه قیمت رنگ ساختمانی

محاسبه قیمت رنگ ساختمانی

حواستون باشه که همه چیز قیمت نیست و کیفیت کار هم خیلی مهمه. موارد مهمی هم مثل نظافت محلی که رنگ آمیزی شده بعد از پایان پروژه هم مسائلی پیش پا افتاده است و اصلاً به چشمتون نمیاد. اما میتونه براتون هزینه داشته باشه. بهتره در مورد این جور جزئیات هم با نقاش به توافق برسین.

در پایان مجدد بهتون توصیه می کنیم که برای قیمت گرفتن نقاشی ساختمان، اصلاً به قیمت متری کفایت نکنین و از نقاش بخواین تا از محل شما بازدید کنه و بهتون یک قیمت تمام شده ی نهایی بده و براساس همون با بهترین نقاشی که پیدا کردید، قرارداد محکمی ببندین.

ممنونیم که به مطلبمون در مورد قیمت رنگ پلاستیک توجه کردید. نظراتو سؤالات خودتون رو حتماً برای ما در قسمت کامنت های همین مطلب بفرستید.

قیمت رنگ

رنگ پلاستیکقیمت نقاشیقیمت نقاشی ساختمان

4 دیدگاه

    • با سلام
      اگر منظورتون این هست که روی یک بدنه از دیوار چند رنگ مختلف با طرح بندی های متفاوت بخواهیم کار کنیم چطور حساب میشه، بله می توانید روی دیوار رنگ ها و طرح های مختلف کار کنید ولی اجراش نیاز به کادربندی و کاور کردن دارد که یکم کار سخت می شود. یا بر اساس قیمت بالاتری به نسبت حالت معمولی یک رنگ محاسبه خواهد شد. بله محاسبه میشه ولی ممکنه یکم قیمت بالاتر باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *