قیمت رنگ روغنی در سال 1400 و نکاتی که دانستن آن برای هرکسی لازم است!

قیمت رنگ روغن و نکاتی که دانستن آن برای هرکسی لازم است!

قیمت رنگ روغن و نکاتی که دانستن آن برای هرکسی لازم است!


رنگ روغن یکی از رنگ های بسیار قدیمی ساختمانی است که با گذشت زمان، هنوز کاربرد خودش رو در رنگ آمیزی ساختمان حفظ کرده است. در این مطلب میخواهیم در مورد قیمت رنگ روغن ساختمان و عوامل مؤثر بر اون صحبت کنیم. همچنین در مورد شیوه ی صحیح قیمت گیری رنگ روغن هم در انتها نکاتی رو خدمتتون می‌گیم.

قیمت رنگ روغنی در تابستان سال 1400 چقدره؟

قبل از اینکه بخوایم قیمت های رنگ روغن ساختمان رو براتون بگیم، این نکته رو یادآوری کنیم که رنگ هم مانند سایر متریال ها و ابزار آلات ساختمانی، دارای برند های مختلفه و بستگی به کاربرد و کارایی و کیفیتی که شما مدنظر دارین، میتونه قیمتش مختلف و متفاوت باشه. ما اینجا حدودی از بازه ی قیمت رنگ روغن و اجرای اون رو خدمتتون می‌گیم. این همه ی ماجرا نیست و باید به نکات ریزی که در قیمت رنگ ساختمان  وجود داره هم توجه کنین. البته در ادامه به اون نکات ریز و شیوه ی قیمت گیری هم اشاره ای می‌کنیم.

 

رنگ روغن ساختمان
رنگ روغن ساختمان

قیمت های موجود در جدول زیر، مربوط به قیمت و اجرای رنگ روغنی به ازای هر متر مربع است.

بروزرسانی- تابستان 1400

نوع رنگ حداقل قیمت رنگ روغن به تومان حداکثر قیمت رنگ روغن به تومان توضیحات
رنگ روغنی در نقاشی ساختمان درصورت تهیه ی رنگ توسط خودتون، از این مبلغ حدود 40 تا 60 درصد کم میشه.

نکته: قیمت‌ها مربوط به قیمت نهایی رنگ روغنی هست، یعنی قیمت رنگ و دستمزد.

ابتدا در مورد جدول بالا مقداری توضیح بدیم بهتون. قیمت رنگ روغن ساختمان به ازای متر مربع، شامل بتونه کاری دیوار و حداقل 2 یا 3 دست رنگ میشه (درصورت نیاز ممکنه تعداد دست رنگ افزایش پیدا کنه) که این مقدار بستگی به برند انتخابی شما هم داره. طبیعیه که برندهای باکیفیت و شناخته شده، هزینه ی بیشتری بابت رنگ میگیرن و رنگ های ساختمانی گرون تری دارن.

رنگ نمای ساختمان

در صورتی که شما با نقاش توافق کنین تا اون فقط کار اجرای نقاشی رو انجام بده و شما وظیفه ی تهیه ی رنگ رو برعهده بگیرید، مبلغ بالا بین 40 درصد تا 60 درصد کم میشه. البته ما این روش رو زیاد بهتون توصیه نمی‌کنیم چون دردسرهای خاص خودش رو داره و علاوه بر اینکه زمان زیادی از شما بابت خرید رنگ و مایحتاج نقاش میگیره، دغدغه ی شما رو بیشتر میکنه. در انتها احتمال دلخوری بین شما و نقاش بیشتر هم میشه.

پس بهتره که در این مورد کار رو به کاردان بسپارین و بذارین خود نقاش، رنگ رو برای شما خریداری کنه. البته برای اینکه خیالتون راحت باشه، اگه برند خاصی رو درنظر دارین، میتونین در قرارداد خودتون با نقاش ذکر کنین که نقاشی ساختمان حتما باید با فلان برند انجام بشه.

 

حالا ببینیم چه عواملی باعث تغییر در قیمت رنگ روغن میشن.

نقاش ساختمان

اجزای شکل دهنده‌ی قیمت رنگ روغن ساختمان چیست؟

به طور کلی و معمول، قیمت نقاشی ساختمان تابع 2 عامل هزینه ی رنگ و دستمزد نقاشه. هرکدوم از این عوامل افزایش پیدا کنه، طبیعتاً هزینه ی کلی شما در نقاشی ساختمان زیاد میشه. در مورد رنگ که قبلاً هم گفتیم برند های مختلف و کیفیت های مختلف رنگ، قیمت های متفاوتی دارن و با یک گردش نیمروزی در بازار، میتونین از قیمت های هر برند مطلع بشین.

اما در مورد عامل دوم قیمت رنگ روغنی ساختمان یعنی دستمزد باید بگیم که دارای جزئیاتی هم هست. مثلاً برخی از نقاش ها بابت نقاشی ستون ها و گچبری های سقف (اصطلاحاً بهش رنگ آمیزی ابزار میگیم)، دستمزد جداگانه و با فرمول خاصی میگیرن.

 

غلتک رنگ

برای مثال شما به نقاش میگین که دوس دارین گچبری سقفتون رو 2 رنگ کار کنین و ایشون میگه بابت رنگ دوم در سقف، متری 5000 تومان جدا از هزینه ی کلی رنگ آمیزی سقف خانه میگیره. البته این دستمزد بابت رنگ آمیزی ابزار ها، ممکنه متفاوت باشه. یعنی یک نفر بابت هر متر مربع، 5000 تومن بگیره و فردی دیگه بابت متر طول 5000 تومان بگیره که خب خیلی باهم متفاوت هستن!

برخی از نقاش ها هم که کارهای خاص مثل پتینه کاری یا نقاشی های هنری میکنن و بابتش هزینه ی جداگانه ای میگیرن.

گاهی هزینه ی رنگ آمیزی درب ها و چارچوب آن هم جداگانه توافق میشه و گاهی درب ها رو به عنوان بخشی از دیوار اتاق درنظر گرفته و مشابه بقیه ی قسمت های خانه قیمت گذاری میکنن.

 

اجرای نقاشی ساختمان

توجه داشته باشین که در مورد درب ها و کمد دیواری، هزینه ی رنگ بستگی به طرح شما هم داره. اگه طرح ساده و تک رنگ بخواین، کمتر نیازه که هزینه ی جداگانه ای پرداخت کنین ولی اگه رنگ های خاص و یا طرح های خاص بخواین، احتمال خیلی زیاد باید در مورد قیمتش جداگانه با نقاش توافق کنین.

کمد های دیواری معمولاً به صورت دوبل (دوطرفه) رنگ میشن. میتونین برای کاهش هزینه هاتون، از نقاش بخواین که داخل کمد رو با رنگ ارزون تر مثل رنگ پلاستیک، رنگ آمیزی کنه.

رنگ ساختمان ترکیب رنگ سفید و آبی

 

نکات حیاتی برای قیمت گیری رنگ روغن و قرارداد با نقاش ساختمان

در این قسمت چندتا نکته خیلی مهم در فرآیند نقاشی با رنگ روغن رو با هم مرور می‌کنیم:

نکته اول: کیفیت رنگ

حتماً از ابتدا در مورد کیفیت رنگ ها تحقیق کنین و سعی کنین بهترین رنگ رو که با بودجه ی شما متناسبه انتخاب کنین. این نکته رو به یاد داشته باشین که مهمترین بخش پروژه ی شما، رنگ هست! نقاش فقط بخشی از ماجراست و از اون مهم‌تر، کیفیت رنگ شماست که دوام و کارایی کار رو تضمین میکنه! بهترین نقاش هم اگه رنگ بدی رو بهش بدید نمیتونه براتون کار خاصی بکنه.

 

رنگ آمیزی ساختمان با غلتک

نکته دوم: گرفتن مشاوره از چند نقاش

حتماً و حتماً با چند تا نقاش صحبت کنین و ازشون قیمت و مشاوره بگیرین و بپرسین که با کدوم برند رنگ روغن کار میکنن و کدوم برند رو بهتون توصیه میکنن. خلاصه هرچی سؤال دارین ازشون بپرسین و اصلاً هم خجالت نکشین! بالاخره قراره شما هزینه ی زیادی بابت رنگ آمیزی خانه ی خودتون بپردازین و اصلاً عیبی نداره که تمام ابهاماتتون براتون برطرف بشه.

نکته سوم: دریافت قیمت تمام شده

این نکته مهمترین نکته ست! حتماً از بین اون نقاش هایی که باهاشون صحبت کردین، از چندتا نقاش بخواین که بیان در محل اجرای کار شما و از محل بازدید کنن. این بازدید رایگانه و قرار نیست هزینه ای بابتش پرداخت کنین پس اصلاً نترسین و بذارین بیان و محل شما رو ببینن. همچنین حتماً ازشون بخواین که متراژ دقیق خانه ی شما رو اندازه بگیرن و طرح مورد نظرتون برای رنگ آمیزی روهم بهشون بدید تا بتونن یک قیمت نهایی به عنوان هزینه ی کلی اجرای کار بهتون بدن. اصطلاحا ازشون بخواین که بهتون «قیمت چکی» یا «قیمت مقطوع» بدن و اگه قسمت شد که با همون فرد قرارداد ببندید، حتماً همین قیمت رو به صورت دقیق در قراردادتون ذکر کنین تا بعداً دچار ضرر نشین.

نقاش حرفه ای ساختمان

نکته چهارم: توجه به متن قرارداد

نکته ی بعدی چیز جدیدی نیست و اونم توجه در نوشتن قرارداد و اصلاً عقد قرارداد است. بهتره موضوعات زیر رو در قرارداد نقاشی ساختمان در نظر داشته باشین:

  • قبلاً هم گفتم که میتونین برای اینکه خیالتون راحت باشه، برند مورد نظرتون رو در قرارداد ذکرکنین و بگین حتماً نقاش با فلان برند کار کنه تا خیالتون از بابت کیفیت رنگ راحت باشه.
  • در مورد بخش های مختلفی که احتمالاً نقاش بخواد بابت رنگ آمیزی اون ها ازتون هزینه‌ی جداگانه ای بگیره، حتماً صحبت کنین و توافق کنین. لازم نیس بگم که از آوردن این موارد در قرارداد هم فراموش نکنین!
  • ممکنه نقاش بهتون بگه که من 3 دست برای شما رنگ زدم ولی محصول نهایی کار اصلاً با خواسته و سلیقه ی شما همخوانی نداشته باشه و ایراد داشته باشه! نقاش هم قبول نکنه تا یک دست یا بیشتر رنگ بزنه تا رضایت شما جلب بشه! به نظرتون این مواقع چکار میشه کرد؟! پیشنهاد ما پیشگیری از این موارده. یعنی بستن قرارداد محکم! پیشنهاد میکنیم در قرارداد خودتون ذکر کنین که باید محصول نهایی کار به تایید شما برسه و سپس پرداخت نهایی پول توافق شده، انجام بشه. اینجوری یعنی حتی اگه برای جایی نیاز باشه، 5 دست هم رنگ آمیزی میشه تا رضایت شما جلب بشه و بعد کار تموم میشه!
  • نوع پرداخت و زمان تحویل پروژه رو با مجری کار هماهنگ کنین و بخش نهایی  مبلغ رو بلافاصله بعد از تحویل پروژه با نقاش تسویه کنین. اینجوری جلوی بدقولی های احتمالی رو هم میتونین راحت تر بگیرین.

پروژه نقاشی ساختمان

نکته پنجم: نمونه کار

اما نکته ی پایانی، اول در مورد کیفیت کار نجار مطمئن بشین و بعد اقدام به بستن قرارداد کنین. میتونین برای ایجاد این اطمینان ازش بخواین که نمونه ی کار های خودش رو بهتون نشون بده یا شماره ی چندتا از مشتریانش رو درصورتی که راضی به این کار هستند، ازش بگیرین و با اونا در مورد کیفیت کارش صحبت کنین.

قیمت رنگ

رنگ روغنقیمت نقاشی ساختمان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *