برآورد قیمت رنگ اکریلیک در سال 1400؛ چطور هزینه نقاشی خانه مان را کاهش دهیم؟

قیمت رنگ اکریلیک؛ چطور هزینه نقاشی خانه مان را کاهش دهیم؟

قیمت رنگ اکریلیک؛ چطور هزینه نقاشی خانه مان را کاهش دهیم؟


رنگ اکریلیک امروزه یکی از پرطرفدارترین انواع رنگ بحساب میاد و قیمت اش هم به نسبت به صرفه است. در اینجا با قیمت فعلی و برآورد قیمت رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان در اواخر بهار سال 1400 آشنا می‌شین و از همه مهمتر چند نکته طلایی رو خواهید دونست که باعث میشه هزینه های نقاشی تون کاهش پیدا کنه.

ما در مطلب قیمت نقاشی ساختمان درباره نکات مهمی که برای نقاشی باید در نظر بگیرین تا در انتهای کار احساس نکنید ضرر کردید صحبت کردیم. بهتون پیشنهاد می‌کنیم جزئیات اون مطلب رو مطالعه کنین و حتماً در نظر بگیرین. در اینجا بخش مربوط به رنگ اکریلیک رو خلاصه تر توضیح میدیم.

قیمتِ متریِ رنگ اکریلیک پیش از سال 1400 چقدره؟

اکثر افراد قیمت رو به صورت متری بیان می‌کنن و به صورت متری هم قرارداد می‌بندن. قیمت رنگ اکریلیک به ازای هر متر مربع در حال حاضر (یک ماه مانده به سال 1400) حدوداً بین 18,000 تا 25,000 تومان است.

 

نوع رنگ حداقل قیمت رنگ اکریلیک به تومان حداکثر قیمت رنگ اکریلیک به تومان توضیحات
رنگ اکریلیک در نقاشی ساختمان 18000 25000 بستگی به نوع زیرسازی قیمتها متفاوته.

 

نکته 1: قیمت‌های جدول بالا به ازای یک متر مربع است.

نکته 2: قیمت‌ها مربوط به قیمت نهایی رنگ اکریلیک هست، یعنی قیمت رنگ و دستمزد.

حالا که با حدود قیمت فعلی رنگ اکریلیک در نقاشی ساختمان آشنا شدین، بریم سراغ مبحث شیرینِ برآورد قیمت برای سال آینده یعنی سال 1400.

قیمت رنگ اکریلیک در سال 1400 چقدر میشه؟

در این قسمت می‌خوایم قیمت نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک رو برای اواخر بهار سال 1400 برآورد کنیم.

قیمت کلی نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک شامل دو دسته هزینه است:

  1. هزینه ی دستمزدِ نقاش رنگ اکریلیک؛ و
  2. هزینه ‌ی رنگ اکریلیک و مصالح نقاشی.

پس برای اینکه بتونیم برای قیمت رنگ اکریلیک در سال 1400 برآوردی ارائه بدیم لازمه که تغییرات دستمزد و متریال نقاشی رو در سال جدید بررسی کنیم.

تغییرات هزینه دستمزد نقاشی با رنگ اکریلیک در سال 1400 چقدره؟

هزینه‌های مربوط به دستمزد حدود 50 درصد از کل هزینه نقاشی با رنگ اکریلیک رو شامل میشه.

در هر سال دستمزدها و هزینه‌های جاری متناسب با نرخ تورم تغییر می‌کنن. امسال نرخ تورم 12 ماهه اعلام شده، حدود 42 درصد بوده. پس انتظار میره دستمزد نقاشی هم بین 25 تا 40  درصد افزایش داشته باشه.

تغییرات هزینه رنگ اکریلیک و مصالح نقاشی در سال 1400 چقدره؟

هزینه‌های مربوط به رنگ اکریلیک و مصالح نقاشی هم 50 درصد باقیمانده از هزینه ی کلی نقاشی ساختمان رو شکل میدن.

رنگ و متریال نقاشی بیشتر از اینکه وابسته به تورم باشن، تحت تأثیر تغییرات نرخ ارز هستن. برآورد ما تغییرات 15 تا 30 درصدی در نرخ ارز تا اواخر بهار سال 1400 هست.

سناریوهای تغییر قیمت تمام شده‌ی رنگ اکریلیک در سال 1400 چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد تغییر در دستمزد و متریال نقاشی دادیم، تصمیم گرفتیم برآورد خودمون رو از تغییرات هزینه نقاشی با رنگ اکریلیک در سال 1400، در قالب دو تا سناریوی خوش‌بینانه و بدبینانه محاسبه کنیم:

سناریوی خوش‌بینانه برای تغییرات قیمت رنگ اکریلیک در سال 1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، قیمت رنگ اکریلیک و مصالح نقاشی فقط 15 درصد و دستمزد نقاش هم فقط 25 درصد افزایش داشته باشه. با توجه به اینکه گفتیم هر کدوم از این دو عامل نیمی از هزینه کلی رو شکل میدن، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشیِ اکریلیک در سناریو خوش‌بینانه میشه:

20 درصد افزایش

سناریوی بد‌بینانه برای تغییرات قیمت رنگ اکریلیک در سال1400

در این سناریو فرض می‌کنیم، قیمت رنگ اکریلیک و مصالح نقاشی 30 درصد و دستمزد نقاش هم فقط 40 درصد افزایش داشته باشه. بنابراین، درصد افزایش قیمت نهایی نقاشی اکریلیک، در سناریو بد‌بینانه میشه:

35 درصد افزایش

برآورد قیمت نهایی نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک در سال 1400

در جدولی که در ادامه میاد برآورد خودمون از قیمت نقاشی ساختمان با استفاده از رنگ اکریلیک رو برای اواخر بهار سال 1400 ارائه کردیم.

ستون دوم و سوم از سمت راست، مربوط به حداقل قیمت و حداکثر قیمت در سال 1400 بر اساس سناریوی خوش بینانه یعنی رشد 20 درصدی در قیمت‌هاست. ستون چهارم و پنجم هم مربوط به حداقل قیمت و حداکثر قیمتِ برآوردی بر اساس سناریوی بدبینانه یعنی افزایش 35 درصدی است.

نوع رنگ

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در سناریوی خوش بینانه

برآورد قیمت نقاشی ساختمان در سناریوی بدبینانه

حداقل قیمت سال 1400

حداکثر قیمت سال 1400

حداقل قیمت سال 1400

حداکثر قیمت سال 1400

رنگ اکریلیک در نقاشی ساختمان

21,000

30,000

23,000

34,000

 

نکته 1: قیمت‌های جدول بالا بر اساس تومان است.

نکته 2: قیمت‌های ارائه شده در جدول به ازای یک متر مربع است.

نکته 3: برآورد هایی که در این بخش ارائه کردیم برای اواخر بهار سال 1400 است.

بهترین روش برای تعیین قیمت رنگ اکریلیک (و کلاً نقاشی ساختمان) چیست؟

نکته طلایی ماجرا این هست که قیمت به صورت متری می‌تونه گمراه کننده باشه. چرا؟

چون نحوه محاسبه بعد از قیمت متری برای یک فردی که نقاش نیست یا خیلی با نقاشی سر و کار نداشته گیج کننده است. دلایلش رو در این مطلب به صورت تفصیلی بیان کردیم:

نحوه محاسبه قیمت نقاشی ساختمان

خلاصه اش اینه که با قیمت های متریِ در ظاهر یکسان که توسط دو یا چند نقاش به شما داده میشه الزاماً قیمت نهایی اونها یعنی پولی که باید پرداخت کنین یکسان نیست. مثلاً هر دو ممکنه بگن قیمت رنگ اکریلیک به ازای هر متر مربع 13 هزار تومن. اما در نهایت کل هزینه های نقاشی منزل شما رو یک نقاش 2 میلیون تومان براورد کنه و یکی 2 میلیون 400 هزار تومن.

سوال: پس راه حل چیست؟

جواب: قیمت مقطوع بهترین شیوه برای قیمت گیری و مقایسه است.

البته خیلی مراقب باشین که به خاطر کمی قیمت بیشتر یا کمتر، کیفیت کار فدا نشه! کیفیت کارِ نقاش و خوش قولی او از قیمت ارزشمندتره. اما به هر حال مقایسه صحیح بین قیمت ها، از طریق استعلام هزینه به صورت مقطوع امکان پذیره و نه صرفاً قیمتِ متری.

معنی دقیق قیمت مقطوع یا قیمت چکی اینه که شما از دو یا چند استاد نقاش درخواست کنین بیاد به محلی که باید نقاشی بشه. شرایط رو کامل ببینه، درباره رنگ دیوارها، رنگ سقف (که احتمالاً از رنگ اکریلیک براش استفاده نمی‌کنین و رنگ پلاستیک خواهید زد)، گچ بری ها، درب ها و خلاصه همه چیز با جزئیات باهاش صحبت کنین. سپس قیمت کل کار رو از ایشون بپرسید. قیمت کل کار حتی هزینه های حمل و نقل.

محاسبات قیمت نقاشی یک سری ریزه کاری ها و پیچیدگی هایی داره که با صرفاً قیمت متری نمی‌تونین خوب مقایسه کنین. لذا این روشی که گفتیم بهترین روش محسوب میشه. یکی از این مواردِ گیج کننده، محاسبه قیمت گچ بری ها است، همچنین قیمت درب ها، چهارچوب ها و کمدها و غیره میتونن هر کدوم محل اختلاف باشند. اما با روش چکی یا همون روش قیمت مقطوع می‌تونین بهترین مقایسه رو بین قیمت ها داشته باشین.

باز هم تأکید می‌کنیم قیمت و هزینه تنها یک پارامتر هست. واقعاً تمیزی کار، زیبایی نهایی، استفاده از متریال های مناسب و حرفه ای بودن نقاش پارامترهای مهم دیگه ای هستند که در کنار قیمت رنگ اکریلیک باید اونها رو در نظر بگیرید.

چند نکته تکمیلی در مورد قیمت نقاشی با رنگ اکریلیک

نکاتی در مورد قیمت رنگ اکریلیک و به طور کلی هزینه نقاشی ساختمان هست که با توجه به اونها می‌تونین هزینه هاتون رو بهتر کنترل کنین:

  1. می‌تونین از نقاش بخواین از زیر اندازهایی برای زیر کارش استفاده کنه که کمترین لک و کثیفی روی زمین ایجاد بشه. این باعث کاهش هزینه های نظافت تون می‌شه.
  2. شاید اگر رنگ رو خودتون بخرین و فقط پول دستمزد نقاشی رو به نقاش بدید، هزینه تون کمتر بشه. اما برای این مورد خیلی مطمئن نباشید و بهش اصرار زیادی نداشته باشید. یا خیلی بررسیش کنید و یا تهیه رنگ رو به خود نقاش بسپرید.
  3. می‌تونین برای بدنه داخلی کمدها که در نمای اتاق قرار ندارن، بجای رنگ اکریلیک، از رنگ پلاستیک که ارزونتره استفاده کنین.
  4. زمان کافی برای نقاشی در نظر بگیرین وگرنه عجله ممکنه باعث افزایش ناخواسته هزینه ها بشه.3 تا 5 روز برای یک خونه 100 متری، زمان خوبیه.
  5. مقداری از رنگ دیوار رو در یک قوطی یا بطری نگه دارید تا در آینده اگر رنگ آسیب دید از همون تمِ رنگی داشته باشید.
  6. استعلام قیمت رو از یک نقاش نداشته باشید. بلکه از چندین استاد نقاش بخواهید بهتون قیمت دقیق رو بدهند. اینطوری خودتون رو از نظر مهارت و هزینه، محدود به یک نفر نکردید.
  7. همیشه یک نقاش حرفه ای که کارش رو خوب بلده و فرد منصفی هم هست میتونه به کاهش هزینه‌هاتون منجر بشه. به این شک نکنین. تمیزیِ کار و کیفیت خوب نقاشی، یکی از بهترین صرفه‌جویی هاست.

 

 

اکریلیکقیمت رنگ

رنگ اکریلیکقیمت نقاشیقیمت نقاشی ساختمان

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *