رنگ ساختمانِ پلاستیک با نیمه پلاستیک چه فرقی داره؟

رنگ ساختمانِ پلاستیک با نیمه پلاستیک چه فرقی داره؟

رنگ ساختمانِ پلاستیک با نیمه پلاستیک چه فرقی داره؟


رنگ‌های پلاستیک و نیمه پلاستیک، از جمله رنگ‌های قدیمی در نقاشی ساختمان هستن که با وجود گستردگی انواع رنگ‌ها در عصر حاضر، همچنان برای یک سری کاربردها از گزینه‌های اوّلی هستن که به ذهن آدم می‌رسن.

سرعت اجرای بالایی دارن و با وجود تنوع رنگ و اجرای بدون دردسرشون، کم‌هزینه‌ هم هستن. به طوری که هزینه‌ی تمام شده‌ی اجرا با رنگ‌های پلاستیک، تقریباً نصف هزینه‌ی اجرا با رنگ‌های اکرلیک و رنگ‌های روغنی در میاد. پس در متراژ بالا می‌تونه عامل تعیین کننده‌ای باشه.

رنگ‌های پلاستیک، بر پایه‌ی آب هستن؛ پس خیلی سریع خشک می‌شن و از طرفی، به خاطر پوشش‌دهی بالایی که دارن، یعنی می‌شه متراژ بیشتری رو با مقدار مشخصی از این رنگ پوشش داد.

رنگ پلاستیک کدوم بود؟

رنگ پلاستیک قابلیت استفاده روی سطوح مختلفی مثل گچ، چوب، آجر و حتی سیمان رو داره. رنگیه که کار باهاش راحته، خیلی زود خشک می‌شه (که البته به وقتش، می‌تونه از معایبش باشه) و همین‌طور چسبندگی خوبی هم داره.

ز طرفی چون حلالش آب هست و از مواد نفتی و سرطان‌زا خبری نیست، دردسری برای محیط زیست ایجاد نمی‌کنه. قابل توجه دوستانی که حساس هستن، در زمان نقاشی، بوی نامطبوعی هم نداره.

این رنگ‌ها تنوع رنگی بالایی هم دارن و عیوب سطح رو به خوبی می‌پوشونن. رنگ‌های پلاستیک مقاومت خوبی در برابر نور خورشید دارن و در مناطقی که رطوبت بالایی داره، مانع خوبی در برابر رشد کپک هستن. البته باید این نکته رو هم بدونیم که در مجموع، مقاومت کمتری به نسبت رنگ‌های روغنی دارن؛ که خب طبیعیه.

ویژگی مطلوب دیگه‌ی رنگ‌های پلاستیک اینه که قبل از نقاشی، سطح احتیاجی به آماده‌سازی خاصی نداره (کافیه سطح تمیز باشه و آلودگی، گرد و غبار و چربی نداشته باشه). ابزار خاصی هم احتیاج نداره و می‌شه با قلم مو، اسپری و یا غلطک کار رو انجام داد.

کاربردهای رنگ‌ پلاستیک در کجاست؟

از رایج‌ترین کاربردهای رنگ‌های پلاستیک، نقاشی سقف هستش. از اون جایی که ماهیت مات دارن، بر خلاف رنگ‌ روغن، عیوب سطحی رو به خوبی پوشش می‌دن و پستی و بلندی‌های سطح رویت نمی‌شه. گرما و رطوبت رو هم به راحتی از خودش عبور می‌دن. در نهایت، از اون جایی که به حلال‌های شیمیایی احتیاجی ندارن، دوستدار محیط زیست هستن و حین اجرای اون‌ها، خبری از بوی نامطبوع و سوزش چشم و آسیب‌های تنفسی نیست.

مقایسه رنگ پلاستیک و نیمه پلاستیک (2)

امّا از طرفی، رنگ‌هایی با مقاومت و ماندگاری پایین هستن. نمی‌شه مثل رنگ‌های روغنی و با خاطر جمع اون‌ها رو تمیز کرد. بعلاوه، برای سطوح محدودتری کاربرد دارن. مثلا شما نمی‌تونی سطوح فلزی یا چوبی رو به خوبی با رنگ‌های پلاستیک بپوشونی. این کار تخصص رنگ‌های روغنی هستش. بیشترین کاربرد این نوع رنگ‌ها در رنگ‌آمیزی سطوح گچی، سیمانی، آجری و بتونی هست.

رنگ پلاستیک (1)

حالا با این توضیحات، بریم سراغ انواع مختلف اون و بررسی مزایا و معایب هر دسته…

چند نوع رنگ پلاستیک داریم؟

رنگ‌های پلاستیک ساختمانی، به دو دسته‌ی اصلی تقسیم میشن:

 • رنگ‌های پلاستیک (تمام پلاستیک) و
 • نیمه ‌پلاستیک.

عمدتاً، رنگ‌هایی مقاوم در برابر آب نیستن. پس نمی‌شه به راحتی اونا رو شست. برای همین بیشتر برای سطوحی مناسبن که در معرض تماس دست و آلودگی کمتری هستش.

رنگ تمام پلاستیک چیست؟

به این دسته از رنگ‌ها، رنگ پلاستیک قابل شستشو هم گفته می‌شه؛ چون مقاومت بالاتری از خودشون در برابر رطوبت و آب نشون می‌دن. البته این به معنای قابل شستشو بودن صد در صدی اونا نیست. شما هم به جملات تجاری و تبلیغات اعتماد نکنین (صرفاً می‌شه تا حد قابل قبولی بهش استناد کرد). این رنگ‌ها، برای محل‌های مثل مراکز آموزشی، درمانی و سایر مکان‌های عمومی انتخاب مناسبی هستن.

رنگ نیمه پلاستیک چیست؟

این دسته، مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارن. پس لازمه در مکان‌های کم‌تردد از اون‌ها استفاده بشه. از اصلی‌ترین کاربردهاشونم نقاشی سقف هستش. به طور کلی در مقایسه با رنگ‌های تمام پلاستیک، در کاربردهای گسترده‌تری استفاده می‌شن و قیمت ارزان‌تری هم دارن.

رنگ نیمه پلاستیک (2)

تفاوت‌های اساسی رنگ تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک چیست؟

 • رنگ نیمه پلاستیک، رنگ رایج‌تری هستش و به راحتی تو بازار پیدا می‌شه.
 • رنگ‌های نیمه‌پلاستیک، دوام کمتری دارن و زودتر از رنگ‌های تمام پلاستیک به تجدید رنگ و ترمیم احتیاج دارن.
 • قابلیت شستشوی رنگ تمام پلاستیک به مراتب از رنگ نیمه پلاستیک بیشتر هستش.
 • رنگ‌های نیمه پلاستیک،قیمت مناسب‌تری دارن.
 • اجرای رنگ نیمه‌پلاستیک راحت‌تر و سریع‌تر از رنگ تمام پلاستیک هستش.

پس رنگ‌های تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک در چند مورد اساسی با هم تفاوت دارن. چند توصیه‌ی خشت خامی هم برات داریم و بعد از اون دیگه انتخاب نوع رنگ، با شماست!

توصیه‌های آخر

 • اجرای رنگ پلاستیک با قلم مو، کار دشواریه. چون اثر حرکت قلم مو روی دیوار باقی می‌مونه. توصیه می‌کنیم از غلطک و پیستوله استفاده بشه تا کار یک‌دستی در بیاد. اگه به خوبی اجرا بشه، رنگی هستش که یه حالت مخملی قشنگی داره و به زحمت بیشتر حین اجرای اون می‌ارزه.
 • مقایسه رنگ پلاستیک و نیمه پلاستیک (1)رنگ‌ها درجه‌بندی دارن. می‌دونستی؟! کیفیت رنگ رو بر اساس درجه‌ی اون تعیین می‌کنن. در صورت امکان، حتماً رنگ درجه یک تهیه کن. چون کیفیت بهتری داره و بعد از مدتی، رنگ خراب نمی‌شه. پس حتماً به درجه‌ی رنگ توجه کن چون برای نیمه‌پلاستیک‌ها، تا درجه‌ی 20 هم تعریف شده و موجود هست!
 • اینم می‌دونستی که چسب چوب باعث بهتر شدن مقاومت و چسبندگی رنگ‌های پلاستیک می‌شه؟ درواقع در قسمت‌هایی از دیوار که حفره یا ترک داره، می‌شه رنگ رو با چسب چوب مخلوط کرد تا با خاصیت ارتجاعی چسب چوب، سطح دیوار بهتر پوشش‌دهی بشه. تو این زمینه، رنگ‌های نیمه پلاستیک مقاومت کمتری دارن؛ چون چسب چوب کمتری دارن.

رنگ نیمه پلاستیک (1)

 • غلظت در اجرای رنگ‌های تمام پلاستیک و نیمه پلاستیک، اهمیت زیادی داره. اگه رنگ زیادی غلیظ باشه، اثر قلم مو بعد از خشک شدن روی اون باقی می‌مونه. اگه زیادی رقیق باشه، ممکنه مجبور شین چندین بار سطح رو رنگ بزنین تا شبیه چیزی که می‌خواین بشه!

نقاشی

رنگ پلاستیکنقاشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *