رنگ اکریلیک روی چه سطوحی قابل اجراست؟

رنگ اکریلیک روی چه سطوحی قابل اجراست؟


رنگ اکریلیک، نسل جدیدی در دنیای رنگ‌ها هست که به تازگی طرفدارهای زیادی پیدا کرده. به دلیل اینکه بر پایه آب است و خطری برای محیط زیست نداره، تونسته جایگزینی برای رنگ‌های پلاستیک و روغنی باشه.

در این مقاله قراره بهتون بگیم که رنگ اکریلیک رو میشه در کجاها استفاده کرد و روی چه جنس سطوحی اجرا میشه. پس با ما همراه باشین تا از قافله طرفدارهای این رنگ عقب نمونین.

رنگ اکریلیک رو میشه روی چه سطوحی اجرا کرد؟

اجرای رنگ اکریلیک 1

 

رنگ اکریلیک رو میشه روی هر سطحی از جمله گچی، آجری، بتنی، چوبی، فلزی، کناف و همین طور در نمای ساختمان استفاده کرد. در ادامه تاثیر و نحوه اجرای رنگ اکریلیک روی سطوحی که بیشتر کاربرد دارن رو بررسی می کنیم.

اجرای رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

اکریلیک روی گچ

اولین سطحی که در خونه‌های ما ایرانیان بیشترین کاربرد رو داره، سطوح گچی است. برای اینکه رنگ روی این سطوح کیفیت بهتری داشته باشه لازمه که سطح زیر کار درست باشه. به طور معمول برای یکسان کردن سطح زیر کار از روغن الیف یا پرایمر استفاده میشه. در حقیقت، کیفیت بالای رنگ رابطه مستقیمی با روغن کاری سطح زیرکار داره.

به دلیل اینکه رنگ های اکریلیک قدرت تنفس دارن و هوا رو از خودشون عبور میدن، لازمه که روغن های زیر کار هم همین ویژگی رو داشته باشن. یعنی باید از روغن‌های بر پایه آب استفاده بشه.

بعد از روغن کاری هم سایر مراحل مانند بتونه، سنباده، گردگیری، رنگ آمیزی و لکه گیری انجام میشه. در تمامی این مراحل هم برای اینکه در نهایت کار با کیفیت داشته باشیم، باید از مواد بر پایه آب استفاده کرد.

نکات مهم در اجرای رنگ اکریلیک روی سطوح گچی

 

رنگ روی گچ

نکته اول این هست که، بهتره سطوحی که به تازگی گچ شدن به مدت 1 ماه یا 20 روز خشک بشن و بعد رنگ‌آمیزی انجام بشه.

بعد از خشک شدن دیوار گچی ممکنه به مشکلی به نام شوره برخورد کنیم. این شوره ها در اثر فرآیند خشک شدن سطوح گچی اتفاق می‌افته. اما نگران این موضوع نباشین. الان میگم که راه حلش چیه!

حدود 0.5 کیلوگرم سرکه خانگی رو با یک گالن آب مخلوط می‌کنیم و کاملاً هم می‌زنیم. با یک پارچه آغشته به محلول سرکه و آب، شوره رو از روی سطوح برطرف می کنیم. برای اینکه اثر سرکه روی دیوار باقی نمونه، از دستمال تمیزی که آغشته به آب هست استفاده می کنیم. بعد از خشک شدن، دیوار آماده میشه برای اجرای پرایمر و رنگ‌آمیزی.

اجرای رنگ اکریلیک روی کاغذ دیواری

اکریلیک روی گچ 2

اگه طرح کاغذ دیواری دلتون رو زده و میخواین تغییری در رنگ و لعاب خونه بدین، یکی از روش‌های کم خرج اینه که روی کاغذ دیواری رو رنگ بزنین. کندن کاغذ دیواری در اغلب موارد مشکلات بیشتری ایجاد میکنه.

از جمله رنگ‌هایی که میشه برای کاغذ دیواری استفاده کرد، رنگ اکریلیک هست. اجرای رنگ اکریلیک روی کاغذ دیواری مستلزم رعایت بعضی نکات و همین طور آماده سازی سطح زیر کار می‌باشد. در قدم اول برای آماده سازی سطح زیرکار لازم است که هر قسمت کاغذ دیواری که شل هست و نیاز به تعمیر داره بررسی بشه. سوراخ ‌های روی دیوار بسته بشه.

رنگ روی کاغذ دیواری

در مرحله بعد باید از روغن مناسب برای آب بندی کاغذ دیواری استفاده بشه. این مرحله اهمیت زیادی داره پس نباید ازش غافل شد. در مرحله آخر هم میریم سراغ رنگ‌کاری. رنگ اکریلیک چون بر پایه آب است، انتخاب مناسب و راحتی است. اما اگر کاغذ دیواری شما دارای نقش و نقوش برجسته است، بهتره از رنگ اکریلیک مات استفاده کنید.

در ابتدا با لایه آستر شروع می‌کنیم. بعد از خشک شدن لایه آستر بهتره که دیوار رو سنباده بزنیم. این کار باعث میشه سطح نهایی عالی بشه. بعد از این کار، لایه بعدی رنگ رو می‌زنیم و منتظر میمونیم تا خشک بشه.

اجرای رنگ اکریلیک روی فلز

فلز

استفاده از رنگ اکریلیک برای فلز در صورتی که مناسب این کار نباشه، توصیه نمیشه. اما اگر این کار ضرورت داشت، باید از پوشش‌های روغنی و ضد زنگ به عنوان آستر برای این رنگ استفاده کرد. بعد از این مرحله می‌توان سطح مورد نظر رو رنگ کرد.

برای پوشش سطوحی فلزی میشه از رنگ اکریلیک مخصوص فلزات استفاده کرد. از جمله ویژگی‌های این رنگ عبارتند از:

  • پوشش چشمگیر و سرعت در انجام کار
  • قابل شستشو
  • مقاوم در برابر رطوبت و شرایط جوی
  • ماندگاری و چسبندگی عالی
  • فاقد اثرات مخرب برای محیط زیست
  • مقاوم در برابر ضربه و لکه
  • مقاوم در برابر کپک

 

اجرای رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی

رنگ روغنی

اجرای رنگ‌های بر پایه آب مثل رنگ اکریلیک روی رنگ روغن کار ساده‌ای نیست. در این عملیات، آماده سازی سطح زیر کار اهمیت خیلی زیادی داره و لازمه وقت بیشتری برای این کار صرف بشه. برای اینکه رنگ اکریلیک روی رنگ روغن اجرا بشه، باید ابتدا براقی و صافی رنگ روغن گرفته بشه. این براق بودن باعث میشه که رنگ اکریلیک به سطح کار نچسبه. پس در ابتدا با استفاده از سنباده نرم سطح رو خراش بدین تا قدرت چسبندگی رنگ جدید افزایش پیدا کنه.

بعد از این مرحله، پوسته‌ها رو از روی سطح پاک و سوراخ‌ها رو با بتونه پر می‌کنیم. سپس با یک دستمال مرطوب سطح رو از گرد و غبار و آلودگی ها تمیز می کنیم. این مرحله باید با دقت انجام بشه چون قراره یک رنگ با پایه آب روی رنگ روغنی قرار بگیره و چسبندگی و تمیز بودن سطح کار اهمیت زیادی داره. در صورتی که سطح کار نیاز به تمیزکاری بیشتری داره، میشه از شوینده و آب گرم  هم استفاده کرد.

روش های دیگه ای هم وجود داره که در لینک زیر میتونی پیداشون کنی:

رنگ اکریلیک روی رنگ روغنی

حالا وقتشه که عملیات آستر زدن رو شروع کنیم. آستر میتونه از جنس رنگ اکریلیک یا آسترهای موجود در بازار  باشه. در ترکیب آستر بهتره از رزین بیشتری استفاده بشه تا چسبندگی رنگ رو افزایش بده.

لایه اول رنگ رو اجرا می کنیم و بعد از خشک شدن میریم سراغ لایه دوم و تماااام.

اجرای رنگ اکریلیک روی نمای سیمانی

سیمان

برای اجرای رنگ روی سیمان، بهتره از رنگ هایی استفاده بشه که امکان تنفس به سیمان رو بده. پس رنگ اکریلیک مناسب برای این کار است. در ابتدا و قبل از هر کاری باید از خشک بودن سیمان مطمئن بشیم. در صورتی که سطح سیمان کثیف است، باید با استفاده از واترجت یا هر وسیله دیگه ای سطح کار شسته و تمیز بشه. در ادامه از پرایمر استفاده میشه و در نهایت رنگ نهایی انجام میشه.

برای رنگ نهایی باید از رنگ های مخصوص نما استفاده کرد. این رنگ ها به دلیل ویژگی های مفید از جمله مقاومت در برابر شرایط جوی، مقاومت در برابر سایش و … میزان خرابی و هزینه ها رو کاهش میده.

طریقه اجرای رنگ اکریلیک روی دیوار

طریقه‌ی اجرای رنگ اکریلیک روی سطوح مختلف در قسمت های قبل توضیح داده شد. در این قسمت میخوایم نحوه اجرای این رنگ رو به طور کلی توضیح بدیم.

پس از آماده کردن سطح کار و انجام کارهایی مثل روغن کاری، سنباده زنی، بتونه و تمیزکاری، میرسیم به مرحله آستر زدن و رنگ آمیزی.

بتونه کاری

در این مرحله باید از یک قلم موی کوچک استفاده کرد و نقاطی که دسترسی بهشون سخته مثل حد فاصل سقف و دیوار، ابزارها و گچ بری‌ها رو رنگ زد.

مدل قلم مو

قلم مو

بعد از این مراحل میتونیم با خیال راحت با غلتک یا قلم موی بزرگ بقیه سطوح رو رنگ کنیم.

غلتک

نقاشی

رنگ اکریلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *